Friday, July 10, 2015

পুণেৰ ‘মহাভাৰত’ আৰু বিভিন্ন প্ৰতিষ্ঠানত ৰাজনৈতিক নিযুক্তিসমূহ

প্ৰতিবাৰেই যেতিয়া এটা নতুন ৰাজনৈতিক দলে চৰকাৰ গঠন কৰে তেতিয়াই আৰম্ভ হৈ যায় বঁটা বিতৰণ পৰ্ব এটা। দলক সহায় কৰা দলীয় সদস্য সকলক প্ৰদান কৰা হয় নিচুকনি বঁটা সমূহ অৰ্থাত বিভিন্ন বিভাগ, অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠান আদিৰ সভাপতি, অধ্যক্ষ আদি পদসমূহ। কংগ্ৰেছেই হওঁক অথবা বিজেপিয়েই হওঁক প্ৰতিবাৰেই চৰকাৰ গঠন হলে বিভিন্ন বিভাগসমুহত নিজৰ মানুহ বহুওৱাটো এটা পৰম্পৰাৰ দৰেই। কিন্তু এনে পৰম্পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ গৈ কেতিয়াবা শলঠেকত পৰিবলগীয়া হয় চৰকাৰ।
শেহতীয়াকৈ দেশজুৰি বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হৈছে ধৰ্মৰাজ যুধিষ্ঠিৰক পুণেত অৱস্থিত ভাৰতৰ ফিল্ম এণ্ড টেলিভিচন সংস্থাৰ (FTII) অধ্যক্ষ হিচাপে চৰকাৰে নিযুক্তি দিয়াক লৈ। দূৰদৰ্শনৰ বিখ্যাত ধাৰাবাহিক মহাভাৰতত যুধিষ্ঠিৰৰ ভূমিকাত অভিনয় কৰি জনপ্ৰিয় হৈ পৰা অভিনেতা গজেন্দ্ৰ চৌহানক ভাৰত চৰকাৰে নিযুক্তি দিছিল সন্মানীয় সংস্থাটোৰ অধ্যক্ষ হিচাপে। ভাৰতৰ বহুকেইগৰাকী প্ৰতিথযশা চলচ্চিত্ৰ পৰিচালক,কলা কুশলীক আওকান কৰি চৌহানক নিযুক্তি দিয়া হৈছিল একমাত্ৰ ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ সদস্য হোৱাৰ সুবাদতে। কিন্তু নিযুক্তিৰ লগে লগে প্ৰতিষ্ঠানটোত আৰম্ভ হল শক্তিশালী প্ৰতিবাদ যিটোত দেশৰ প্ৰতিথযশা অভিনেতা, পৰিচালক, কলা কুশলী আদিয়েও সমৰ্থন আগবঢ়াইছে।
এতিয়া আহো গজেন্দ্ৰ চৌহানৰ ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰ তথা টেলিভিচন ক্ষেত্ৰখনত অৱদানৰ বিষয়ে। আমি যদি আদিৰ পৰা অন্তলৈ তেখেতৰ কেৰিয়াৰটো ভালকৈ চালি জাৰি চাওঁ তেন্তে তেখেতৰ এটাই মাথো উল্লেখযোগ্য সাফল্য, সেয়া হল মহাভাৰত ধাৰাবাহিকত যুধিষ্ঠিৰ চৰিত্ৰৰ ৰূপায়ন। তাৰ বাদে তেখেতৰ অৱদান এক বৃহত শূণ্য। মহাভাৰতত অভিনয়ৰ পাছতে বিভিন্ন বোলছবিত সৰু সুৰা ভূমিকাত তথা বিভিন্ন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ বি গ্ৰেড চলচ্চিত্ৰত অভিনয় কৰা চৌহানক FTII অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তিয়ে বিতৰ্কৰ সৃষ্টি কৰাটো এক স্বাভাবিক কথা। 2004 চনত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিত যোগ দিয়া গজেন্দ্ৰ চৌহানে হাৰিয়ানাত দলৰ হৈ যোৱা লোকসভা নিৰ্বাচনত প্ৰচাৰ অভিযান চলাইছিল, আৰু পুৰস্কাৰ হিচাপে দলে এটা আগশাৰীৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ অধ্যক্ষ পদৰ বঁটাতো চৌহানক প্ৰদান কৰিলে
চৰকাৰ বদলি হলেই বিভিন্ন অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠানৰ পদবীৰ পৰা পুৰণি চৰকাৰৰ সমৰ্থিত ব্যক্তিসকলক আতৰোৱাতো ডাঙৰ কথা নহয়। ইয়াৰ আগতেও কংগ্ৰেছ চৰকাৰ শাসনত থাকোতে ইয়াৰ সমৰ্থক সকলক বিভিন্ন প্ৰতিষ্ঠানৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। কিন্তু এনেধৰণৰ ৰাজনৈতিক নিযুক্তি সমূহে এটা প্ৰতিষ্ঠানৰ কিমান উন্নয়ন সাধে সি এক বিচাৰ্যৰ বিষয়। ইতিমধ্যে ভাৰতবৰ্ষৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত হাজাৰ হাজাৰ এনে সৰু বৰ চৰকাৰী অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠান আছে যিবোৰৰ প্ৰকৃততে কাম কি সেয়াও সহজে বুজিব নোৱাৰি। বিভিন্ন ৰাজনৈতিক দলৰ নেতা কৰ্মীক এটা পদবী ৰূপে নিচুকনি বঁটাটো দিবলৈকে যেন বিভিন্ন অলাগতিয়াল কিছুমান অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠানৰ জন্ম হৈছে, তেনেধৰণৰ ধাৰণা এটাইহে মনত খোপনি পোতে। কিন্তু এনেধৰণৰ বগা হাতীত পৰিণত হোৱা প্ৰতিষ্ঠান সমূহ, লগতে ৰাজনৈতিক হস্তক্ষেপৰ জৰিয়তে লাভ কৰা নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াসমূহে যে জনতাৰ কষ্টোপাৰ্জিত ধনৰহে শৰাধ কৰিছে সেয়া বোধহয় জনসাধাৰণেহে উপলব্ধি কৰে
এতিয়া পুনৰ ঘূৰি আহো গজেন্দ্ৰ চৌহান প্ৰসংগলৈ। ইয়াত কোনো দ্বিমত থাকিব নালাগে যে চৌহানৰ ভাৰতৰ টেলিভিচন অথবা চিনেমা জগতলৈ এনে কোনো বিশেষ অৱদান নাই যাৰ বাবে এফ টি আই আইৰ দৰে সংস্থা এটাৰ মুৰব্বীৰ পদবীটো লাভ কৰিব। গজেন্দ্ৰ চৌহানৰ নিজৰ ভাষাত কবলৈ হলে তেখেতক এটা সুযোগ লাগে নিজকে সংস্থাটোৰ হকে ভাল কাম কৰিবলৈ। তেওঁ ইতিমধ্যে নিজৰ বক্তব্য ডাঙি ধৰি কৈছে যে ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলে তেওঁক নুবুজাকৈয়ে আন্দোলন কৰি গৈছে। কিন্তু বুজিবলৈ কিবা বাকী আছে জানো?ব পাৰে তেওঁ এগৰাকী দক্ষ প্ৰশাসক কিন্তু টেলিভিচন অথবা চিনেমা জগতলৈ কোনো অৱদান নথকা এগৰাকী ব্যক্তিয়ে নিজে বুজি উঠিব লাগে আচলতে তেওঁ ইমান সন্মানজনক পদবী এটাৰ বাবে উপযুক্ত হয়নে নহয়। শ্যাম বেনেগাল, অদূৰ গোপালাকৃষ্ণন, মৃণাল সেন আদিৰ দৰে ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰ জগতৰ পুৰোধ্য ব্যক্তিসকলে আসন শুৱনি কৰা প্ৰতিষ্ঠান এটাত গজেন্দ্ৰ চৌহানৰ দৰে এগৰাকী ব্যক্তিৰ নিযুক্তিৰে চৰকাৰে নিজকে বহুৱা সজাৰ বাদে অইন একো নকৰিলে। একমাত্ৰ ৰাজনৈতিক তথা দলীয় স্বাৰ্থতে  নিযুক্তি লাভ কৰা গজেন্দ্ৰ চৌহানৰ নিযুক্তিয়ে যে বিখ্যাত প্ৰতিষ্ঠানটোলৈ ভৱিষ্যতে এক অশনি সংকেত কঢ়িয়াই আনিব সি নিশ্চিতসেইবাবে ইয়াৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলৰ প্ৰতিবাদো যথেষ্ট যুক্তিসংগত।

কেন্দ্ৰত বিজেপি চৰকাৰ অহাৰ লগে লগে ভাৰতৰ সাংস্কৃতিক ক্ষেত্ৰখনৰো বিভিন্ন প্ৰতিষ্ঠানৰ মুৰব্বীসকলৰ সালসলনি ঘটিছে। চিলড্ৰেন ফিল্ম ছোচাইটি অব ইণ্ডিয়া (CFSI) ৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰিলে বিজেপিৰ সমৰ্থক তথা মহাভাৰতৰ ভীষ্ম চৰিত্ৰত অভিনয় কৰা অভিনেতা মুকেশ খান্নাই প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ ওপৰত বিভিন্ন প্ৰমোচনেল ভিডিঅ নিৰ্মান কৰি চেঞ্চৰ বৰ্ড Central Board of Film Certification (CBFC) ৰ মুৰব্বী পদ লাভ কৰিলে প্ৰহ্লাজ নিহালানীয়ে, যিয়ে বলিউডৰ পোন্ধৰখন মান চিনেমা প্ৰযোজনা কৰিছিল (কিন্তু সিমান লেখত লবলগীয়া চিনেমা নাছিল) আনহাতে বিজেপিত যোগ দিয়েই National Film Development Corporation of India(NFDC) ৰ অধ্যক্ষ পদ লাভ কৰে মালায়ালম চিনেমাৰ অভিনেতা সুৰেশ গোপীনাথনে। সাংস্কৃতিক ক্ষেত্ৰৰ এই নিযুক্তিসমূহে ইতিমধ্যে যথেষ্ট প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি কৰিছে।

কলা সংস্কৃতিৰ পথাৰখনত যোগ্যতাতকৈ ৰাজনৈতিক মতাদৰ্শই অধিক গুৰুত্ব লাভ কৰিলে ই যে সংস্কৃতিৰ ক্ষেত্ৰখনত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায় সি সহজেই অনুমেয়। দেশৰ জনতাই নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ নেতৃত্বাধীন চৰকাৰখনক নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰাইছিল কংগ্ৰেছৰ দহবছৰীয়া শাসন আঁতৰাই এক সুস্থিৰ নতুন শাসন ব্যৱস্থাৰে দেশৰ উন্নয়ন ঘটাবলৈ,কিন্তু পুনৰ যদি একেই ৰাজনৈতিক কাৰচাজিৰে শাসন ব্যৱস্থা চলি থাকে তেন্তে জনসাধাৰণৰ মোহভংগ ঘটিবলৈ যে বেছি পৰ নালাগে সিয়ো চৰকাৰে মনত ৰাখিব লাগিব। দেশৰ উন্নয়ন যে দলীয় মতাদৰ্শতকৈ উৰ্ধত সেয়া অনুধাৱন কৰিব লাগিব বিজেপি নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰখনে। ঠিক সেইদৰে দেশৰ অগ্ৰনী কলা সংস্কৃতিৰ প্ৰতিষ্ঠানসমূহত  দলীয় মতাদৰ্শৰ ভিত্তিতকৈ যোগ্যতাৰ ভিত্তিতহে নিযুক্তি দিয়াটো যুক্তিসংগত সেয়াও চৰকাৰে সোনকালে হৃদয়ংগম কৰাটো বাঞ্চনীয়