Sunday, May 24, 2015

কেনেদৰে উজ্জ্বীৱিত হৈ উঠিছিল ফ'কাচ হাইফাই

কাচ টেলিভিচন গোটৰ নইডা স্থিত মূখ্য কাৰ্য্যালয়ত এবছৰ থকাৰ পাছত 2014 চনত অসম ঘূৰি অহাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিলো আৰু যোগদান কৰিছিলো ফকাচ হাই ফাই চেনেলটোত যাৰ ফলত ই হৈ পৰিছিল মোৰ কাম কাজৰ দ্বিতীয় ঠিকনা (প্ৰথম ঠিকনা প্ৰায় সকলোৱেই এনাজৰী ডট কম হিচাপেই জানে)। যেতিয়া যোগদান কৰিবলৈ আহিছিলো তেতিয়াই লগ হৈছিলো এটা সৰু অথচ নিপুন কৰ্মদলৰ সৈতে। দুখজনক ভাবে মই যোগদান কৰাৰ কিছুদিনৰ আগতেই আমাৰ সকলোৰে মৰমৰ  অহিৰ ভৈৰৱ দা স্বৰ্গগামী হৈছিল। যোগদান কৰাৰ সময়ত চেনেলৰ অৱস্থা আছিল তথৈবচ। সাপ্তাহিক টিআৰপি তালিকাত একেবাৰে শেষৰ চেনেল! আৰম্ভ হৈছিল নতুন উদ্যমেৰে এটা নতুন দল হৈ কাম কৰাৰ আৰু উন্নত মানদণ্ডৰ অনুষ্ঠানসমূহৰে চেনেলটোক আগলৈ লৈ যোৱাৰ।

চেনেলটোৰ মূখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া গাৰ্গী বৰদলৈৰ নেতৃত্বত আৰু গুৱাহাটীস্থ কাৰ্যালয়ৰ Programming Head ৰূপক দাৰ সহযোগত প্ৰযোজকৰ এটি পাঁচজনীয়া দলে বিচক্ষণতাৰে আগুৱাই নিলে চেনেলটোক। ফকাচ হাইফাই চেনেলৰ কাম কাজৰ ধৰণ হয়তো অসমৰ কোনো মিডিয়া হাউচৰ লগতেই নিমিলে। সকলো কাম নিয়াৰিকৈ কোনো চাপ নোহোৱাকৈ সমাধান কৰাটোৱই আছিল ইয়াৰ মূল উদ্দেশ্য। নিজৰ কাম কাজ নিয়াৰিকৈ সমাধা কৰাৰ পাছত নিজৰ কম্পিউটাৰত লগাই লব পাৰিছিলো এখন চিনেমা, নিজৰ মন পছন্দৰ। শনিবাৰে কৰ্যালয়ৰ সকলোৱে মিলি উপভোগ কৰিছিলো এখনকৈ বিদেশী অথবা হলিউডৰ চিনেমা। এইবোৰে কিন্তু কামত বাধাৰ সৃষ্টি কৰা নাছিল। বৰং সহায় কৰিছিল ন ন চিন্তাৰ উদ্ৰেক ঘটোৱাত।

চেনেলত সম্প্ৰচাৰিত হৈ থকা ধাৰবাহিকৰ কি কি অংশ দৰ্শকে চাই ভাল নাপাব পাৰে সেইবোৰ চালিজাৰি চাই আঁতৰ কৰাৰ পূৰ্ণ ক্ষমতা আছিল আমাৰ হাতত। ফলত অপ্ৰয়োজনীয় বুলি অনুভৱ কৰা অংশ সমূহ আঁতৰোৱা হৈছিল। সেইবাবে ধাৰাবাহিক বোৰো দৰ্শকে আঁকোৱালি লৈছিল অতি আন্তৰিকতাৰে। আকৌ খাপলাংকাই, চুবুৰি নং 1 আদিৰ সফলতাৰ কথা সকলোৱেই জানে। টিআৰপি তালিকাখন হাতত লৈ গোটেই কৰ্মদলটো বহিছিল প্ৰতি বৃহস্পতিবাৰে। তালিকাখন গভীৰ বিশ্লেষণ কৰি কোনখন ধাৰাবাহিকত কোনটো চৰিত্ৰ মানুহে ভাল পাইছে অথবা বেয়া পাইছে সেয়া নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল আৰু সেইমতেই ধাৰাবাহিক সমূহৰ গতিপথ নিৰ্ধাৰিত হৈছিল। অশ্লীল ভিডিঅ গীত সমূহ কোনোপধ্যেই প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ দিয়া নহৈছিল দৰ্শকৰ ৰুচিৰ প্ৰতি ধ্যান ৰাখি

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা আছিল দলটোৰ মাজত থকা সমন্বয়। ছাৰ’, 'মেম' ইত্যাদি বোৰ আছিল আমাৰ কাৰ্য্লায়ত প্ৰায় আচহুৱা শব্দ। ডাঙৰ হলে দাদা বা কাৰোবাক নাম কাঢ়ি মতাটোৱেই আছিল আমাৰ কাম। সম্পুৰ্ণ এক কৰ্পোৰেট পৰিবেশত চলিছিল কাম কাজ। হয়তো এনেধৰণৰ নামেৰে কৰা সম্বোধনেৰেই সকলোকে ইজনে সিজনৰ ওচৰ চপাই আনিছিল, ত নাছিল কোনো উচ্চ পদবী অথবা নিম্ন পদবীৰ মাজৰ ব্যৱধান। ৰূপক দা, ৰতন দা, দিক্ষীত, নাছিৰ অথবা মই যদিও বেলেগ বেলেগ পদবীত আছিলো তাত নাছিল কোনো পদবী কেন্দ্ৰিক সম্বোধনৰ ব্যৱধান। অসমৰ 'ছাৰ বাইদেউ মেডাম' কৰ্ম সংস্কৃতিৰ বিপৰীতে ই আছিল যেন সম্পূৰ্ণ এক বিপৰীত প্ৰতিচ্ছবি। সকলোৰে শোতে বহোতে খাওঁতে এটাই মাথো লক্ষ্য আছিল – ফকাচ হাইফাইক শীৰ্ষস্থানত লৈ যোৱাৰ লক্ষ্য

জনপ্ৰিয়তাৰ তালিকাত একেবাৰে শেষত থকা এটা চেনেল অসমৰ দ্বিতীয়টো জনপ্ৰিয় চেনেল হিচপে পৰিচিত হৈ পৰিল মাথো আঠ মাহতে। কাৰ্যালয়ৰ কৰ্মসংস্কৃতি, কাৰ্যবাহী প্ৰযোজক, কাৰিকৰী সম্পাদক তথা গ্ৰাফিক্স দলৰ সদস্য সকলৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু বিষয়বস্তুৰ নিখুঁত বিশ্লেষণ হৈ পৰিছিল ইয়াৰ মূল চালিকা শক্তি। লগতে দৰ্শকৰ মৰম আৰু আন্তৰিকতাৰ কথা সদায়েই উল্লেখ কৰিব লাগিব মাথো এয়াৰটেল আৰু বিগ টিভি ডিটিএইচ প্লেটফৰ্মত উপলব্ধ চেনেলটো অইন ডিটিএইচ প্লেটফৰ্মত উপলব্ধ কৰাবলৈ ফেচবুক পেজ, হোৱাটচ এপ আদিত দৰ্শকৰ আহিছিল দাবী ধমকি আনকি কেতিয়াবা অশ্লীল গালি গালাজো পাইছিলো সোনকালে টাটা স্কাই, ডিচ টিভিত উপলব্ধ কৰাক লৈ। আমাৰ খং উঠা নাছিল, বৰং সকলোৰে মুখত এটা হাঁহি বিৰিঙি উঠিছিল চেনেলটোৰ জনপ্ৰিয়তাৰ গতিপথটো দেখি।

কাচ হাইফাই বন্ধ হৈ যোৱাৰ লগে লগে এটা যুগৰ অন্ত পৰিল। যিটো চেনেল যোৱা বহু বছৰ ধৰি জনপ্ৰিয় হোৱা নাছিল সি জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছিল মাথো শেষৰ আঠ মাহত। চেনেলটো বন্ধ কৰা সিদ্ধান্ত কিমান দূৰ সমীচিন সেয়া আমাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নহয়, কাৰণ ব্যক্তিগত কোম্পানীৰ চাকৰিত ই এক সাধাৰণ কথা। এটা চেনেলক শূণ্যৰ পৰা জনপ্ৰিয়তাৰ শীৰ্ষলৈ লৈ যোৱাটোহে আছিল আমাৰ বিচক্ষণ কৰ্মদলটোৰ বাবে এক বৃহত সাফল্য।