Thursday, April 18, 2013

বিহুমঞ্চত হিন্দী গীত আৰু আলফাৰ ভাবুকি



বৰ্তমান অসমত বিহুৰ সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান সমূহৰ বতৰ। চুকে কোনে অনুষ্ঠিত সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান সমূহত শিল্পী সকলে পৰিবেশন কৰি আছে বিভিন্ন গীত কিন্তু আলফাৰ ভাবুকিয়ে যেন শিল্পী সকলক শংকিত কৰি ৰাখিছে। কাৰণ আলফাৰ পৰা ভাবুকি আহিছে, মঞ্চত কোনেও যাতে  এইবাৰ হিন্দী গীত পৰিবেশন নকৰে, একপ্ৰকাৰৰ তালিবানী ফটোৱাহে যেন এই বিষয়টোকে লৈ বৰ্তমান অসমত সৃষ্টি হৈছে তীব্ৰ বিতৰ্কৰ।
কথা হল এনেধৰণৰ ফটোৱা জাৰী কৰাৰ আলফাৰ কিবা অধিকাৰ আছেনে? এগৰাকী শিল্পীয়ে নিজৰ পচন্দৰ গীত গোৱাৰ অধিকাৰ নিশ্চয় আছে (শালীনতাবোধৰ মাজেৰে) সেয়া লাগিলে যিকোনো ভাষাৰেই নহওঁক কিয়? হিন্দীবিৰোধী ৰূপ এটাৰে অসমীয়াপ্ৰীতি দেখুৱাবলৈ গৈ আলফাই কিন্তু নিজৰ ফোঁপোলা স্বৰূপ এটাও উদঙাই দিছে। অসমীয়া ভাষা-সংস্কৃতি ৰক্ষাৰ বাবে আলফাই কি এনে লেখত লবলগীয়া কাম কৰিছে সেয়া জানিবৰ মোৰো মন আছে। নামৰ শেষত অসম শব্দটো লগাই ললেই অসমৰ ভাষা-সংস্কৃতিক শ্ৰদ্ধা কৰাটো নুবুজায়। অসমীয়া ভাষা সংস্কৃতিক ৰক্ষা কৰাৰ পণো লব লাগিব।
আলফাই আজি হিন্দী গীত পৰিবেশনৰ বাবে জুবিন গাৰ্গক দোষাৰোপ কৰিছে, কিন্তু অসমত অসমীয়া ভাষাৰ উন্নতিৰ বাবে আলফাই কি কৰিছে? অসমক আজি বাংলাভাষী বিজ্ঞাপনে চানি ধৰিছে, অসমীয়া ভাষাটোলৈকে একপ্ৰকাৰৰ অশনি সংকেত কঢ়িয়াই আনিছে। এই ক্ষেত্ৰত আলফাই কিবা মাত মাতিছেনে? ইংৰাজী মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ত অসমীয়া ভাষাৰ দুৰৱস্থা বিষয়ত আলফাই কিবা মাত মাতিছেনে? অন্যান্য বিভিন্ন ক্ষেত্ৰতো অসমীয়া ভাষাৰ শৰাধ কাৰ্য চলি আছে। এইবোৰ বিষয়ত আলফাৰ মতামত কি? হিন্দী গীত ভূপেন হাজৰিকায়ো পৰিৱেশন কৰিছিল, কিন্তু ভূপেন দাকো ভাবুকি দিয়াৰ আলফাৰ সাহস হলহেঁতেন নে?
আলফাই এটা কথা জানি থোৱাটো প্ৰয়োজন যে অস্ত্ৰৰ ভাবুকিৰে কলা –সংস্কৃতিৰ প্ৰসাৰত বাধা দিব নোৱাৰি। সাংস্কৃতিক ক্ষেত্ৰখন যদি আলফাই বন্দুকৰ ভাবুকিৰে চলাব বিচাৰিছে তেন্তে ইয়াতকৈ ডাঙৰ মূৰ্খামি হয়তো আলফাৰ বাবে অইন একো নহব।

Tuesday, April 9, 2013

বিশ্ব ৰেকৰ্ডৰ ৰোগত আক্ৰান্ত অসম



অসমত বৰ্তমান এক নতুন ৰোগে দেখা দিছে! বিশ্ব ৰেকৰ্ডৰ ৰোগ! যোৱা প্ৰায় এবছৰ মানৰ পৰা এই ৰোগে অসমক বাৰুকৈয়ে আক্ৰান্ত কৰিছে। এটাৰ পাছত অইন এটা সংগঠনে নতুন নতুন ৰেকৰ্ডৰ সৃষ্টিৰ প্ৰচেষ্টা চলাইছে, কিছুমান সফল হৈছে, কিছুমান অসফল হৈছে, কিছুমানৰ প্ৰচেষ্টা এতিয়াও অব্যাহত আছে। এই যে বিশ্ব ৰেকৰ্ডবোৰ হৈছে তাৰ দ্বাৰা সঁচাকৈয়ে আমাৰ অসমৰ অথবা জাতিটোৰ কিবা লাভ হৈছেনে? বাহিৰা দৃষ্টিত খুবেই গৌৰৱৰ এক বিষয় পৃথিৱীৰ বৃহত্তম, দীৰ্ঘতম, উচ্চতম ইত্যাদি শব্দবোৰে এক গহীন গহীন বাক্যৰ সৃষ্টি কৰে। কিন্তু আমি সঁচাকৈয়ে ইমান উন্নত এক জাতিনে যে ডেৰ কিলোমিটাৰ এখন দীঘল গামোচা শিপীনীৰ দ্বাৰা বোৱাই দিল্লীত প্ৰদৰ্শন কৰি গামোচাক বিশ্বদৰবাৰত প্ৰতিষ্ঠা কৰিম। ঠিক আছে কৰিলো, তাৰ পাছত? আমি অনুভৱ কৰোনে যে যিখন গামোচা আমি আজি বিশ্বৰেকৰ্ডৰ বাবে প্ৰদৰ্শন কৰিছো সেই গামোচাৰ অসমত উৎপাদন কিমান? প্ৰতিবছৰে বিহুৰ সময়ত চাহিদা থকা ত্ৰিশ লাখ গামোচাৰ কিমান গামোচা প্ৰতিবছৰে বাহিৰৰ পৰা অসমলৈ আহে? আমি খবৰ কৰোনে, শিপিনীসকলে এখন গামোচা বৈ উঠি কিমান টকা পায়্? অথবা মধ্যভোগীসকলে কিমান টকা এগৰাকী শিপিনীৰ পৰা কাঢ়ি লৈ যায়? এইবোৰৰ আমি হিচাব ৰাখোনে? যিখন গামোচা এটা জাতিৰ এক পৰিচয় হিচাবে সদায় ওপৰত থাকে, সেই গামোচা বোৱা সংস্কৃতিটোক এক উদ্যোগ হিচাবে আমি কিন্তু কাহানিও গঢ়ি তুলিব নোৱাৰিলো। উচিত মূল্য নাপাই অসমৰ থলুৱা শিপিনীয়ে নিজে বোৱা গামোচাৰেই পেটত গাঁঠি মৰাৰ উপক্ৰম হৈ পৰে। সেই গামোচাৰেই আমি আজি বিশ্বৰেকৰ্ড গঢ়িছো। অনা অসমীয়া অথবা বিদেশী লোকৰ দৃষ্টিত হয়তো এক চকু চাৎ মৰা এক কাম। কিন্তু আমি নিজে যদি এবাৰ ভাবি চাওঁ তেন্তে জাতিটোৰ ফোপোলা স্বৰূপটোহে ওলাই পৰে আজি ডেৰ কিলোমিটাৰ দীঘল এখন গামোচা তৈয়াৰ কৰি বিশ্ব ৰেকৰ্ড গঢ়া হৈছে ,কাইলৈ অইন এটা সংগঠনে দুই কিলোমিটাৰ দীঘল এখন নিৰ্মান কৰি সেই ৰেকৰ্ডটো ভাঙিব আৰু এনেদৰেই আমি দীৰ্ঘতম, উচ্চতম, বৃহত্তম শব্দবোৰৰ মাজত উটি ভঁহি ফুৰিম, সামাজিক সমস্যাৰে ভাৰাক্ৰান্ত এটা জাতিক লৈ। এনেকুৱা এটা ৰেকৰ্ডো শুনিবলৈ হয়তো অলপ ভাল লাগে - লাখ লাখ গামোচা একে সময়তে থলুৱা শিপিনীৰ দ্বাৰা উচিত মূল্যত তৈয়াৰ হোৱা বিশ্বৰেকৰ্ড! হয়, সাফল্য এটাত এনে এটা লেখাই হয়তো মোক বহুতৰ দৃষ্টিত অসম বিৰোধী হিচাপে পৰিচয় এটা দিব, কিন্তু এনেকুৱা ক্ষন্তেকীয়া চমকে এটা জাতিৰ এটা পৰিচয়ক যে তীব্ৰ ভেঙুচালি কৰে সেয়াও হয়তো এদিন সকলোৱে অনুভৱ কৰিব। এটা সময়ত হয়তো আমি অনুভৱ কৰিম ৰেকৰ্ডৰ দৌৰত আমি হয়তো নিজকে বহুৱা সাজি দৌৰি গৈ আছো!