Wednesday, March 13, 2013

এটা ই-প্ৰকল্পৰ জন্মকাহিনী


     
২০০৯ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহৰ কোনোবা এটা সন্ধিয়া। গুগল টকৰ যোগেদি এজন অনা অসমীয়া বন্ধুৰ সৈতে কথা পাতি আছিলো, কথা প্ৰসংগত ওলাল অসমৰ কথা, অসমৰ বিভিন্ন তথ্য পাতি সমূহ ইন্টাৰনেটত উপলব্ধতাৰ কথা। মোক সি কৈ আছিল মোৰ হাতত ইমানবোৰ সংগ্ৰহ আছে, তেন্তে মই এটা অসম সংক্ৰান্তীয় ব্লগ এটাকে নোখোলো কিয়? কথাটো ময়ো ভাবি চালো ব্লগ এটা নিশ্চয় খুলিব পাৰি। কিন্তু মুৰত খেলাই আছিল অইন এটা কথা হে। এটা ৱেবচাইট আৰম্ভ কৰাৰ কথা, অসম সংক্ৰান্তীয়। কাৰণ সেই সময়ত ইন্টাৰনেটৰ জগতখনত অসম সংক্ৰান্তীয় তথ্যৰ অভাৱ ঘটিছিল বাৰুকৈয়ে। ভবামতে কাম, তেতিয়া ইউক্ৰেইনত থকা অন্তৰংগ বন্ধু আদিত্য, দিল্লীতে থকা শান্তনু দা, অচ্যুত দা, ভাৰ্গৱ দা, পংকজ, মুম্বাইৰ অংকুৰ দা, গুৱাহাটীৰ নিজৰা হাজৰিকা, শিৱসাগৰৰ অঞ্জলি সোণোৱাল, আমেৰিকাত থকা প্ৰসেনজিত দা, চেন্নাইৰ ইন্দুকল্প, দিল্লীত মোৰ ওচৰ চুবুৰীয়া বিমান, গুৱাহাটীৰ কেটজ (catz) গোটটোৰ ভাস্কৰ, শ্বমীম, বিতোপন, সুদীপ্ত, আই আই টি গুৱাহাটীৰ বুলজি দা আৰু ব্ৰজেন আদিৰ লগত আৰম্ভ কৰিলো কথা বতৰাএওঁলোকে যথেষ্ট আগ্ৰহৰে আগবাঢ়ি আহিল এই প্ৰকল্পত সেৱা আগবঢ়াবলৈএতিয়া বিপাঙত পৰিলো ৱেবচাইট টোৰ নামটো কি দিওঁ? আমাক এনেকুৱা এটা নাম লাগে যিটো প্ৰথমেই হব লাগিব শুনিবলৈ মিঠা, তাৰ পাছতে সহজ আৰু সহজতে মনত ৰখা। শিৱসাগৰৰ পৰা অঞ্জলি সোণোৱালে সৰু সৰু শব্দ কিছুমানৰ ভাণ্ডাৰ এটা পঠাই দিলে। তাৰে পৰাই তুলি ললো এনাজৰী নামটো। সহজ, মিঠা আৰু অৰ্থপুৰ্ণ! তাৰ পাছতে বিমান লাগিল প্ৰগামিঙৰ কামত, কেটজ গ্ৰুপ লাগিল ডিজাইনিঙৰ কামতপ্ৰস্তুতিৰ কাম চলি থাকোতেই যোগ দিলে দিল্লীৰে অমৰজিৎ, গুৱাহাটীৰ লীনা, দীপাংকৰ আৰু শিৱসাগৰৰ কৃষ্টি কমলে। সকলো নিজৰ নিজৰ ক্ষেত্ৰত কাম কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিলআৰ্থিক ভাৱে কাৰো পৰা সহায় নোলোৱাকৈ নিজৰ পকেটৰ ধনেৰেই  আৰম্ভ কৰিলো এনাজৰী ডট কমৰ প্ৰাৰম্ভিক কাম কাজযিহেতু প্ৰায়খিনি কাম আমাৰ এনাজৰী পৰিয়ালৰ সদস্য সকলে স্বেচ্চাই আৰম্ভ কৰিলে, সেইবাবে আৰ্থিক ভাৱে সিমান সমস্যাৰ সন্মুখীন নহলো। হাতত সময় বান্ধি ললো দুমাহ; দুমাহৰ ভিতৰত আমি এনাজৰী সাজু কৰি উলিয়ামকথামতে কাম, দিন ৰাতি একাকাৰ কৰি লাগি গলো কামতএতিয়াও মনত আছে এনাজৰী ওলোৱাৰ আগে আগে দিল্লীত বহি বিমান, পংকজ, অমৰজিতৰ সৈতে পুঁৱতি নিশালৈকে কৰা কামবোৰ, ৰাতি এঘাৰ বজাত শিৱসাগৰৰ অঞ্জলি সোনোৱালে পাকঘৰৰ বৈয়াম খুলি আমালৈ পঠাইছিল কোমল চাউলৰ ফটো, কাৰণ আমাৰ এটা শাখাত কোমল চাউলৰ টোকা এটা আছিল যাৰ বাবে আমাক প্ৰয়োজন হৈছিল ফটো এখনৰ । সেইবোৰ এতিয়া এক মিঠা স্মৃতি!তাৰ পাছতে দিল্লীৰ পৰা আহি গুৱাহাটীত আৰম্ভ হৈছিল উন্মোচনী সভাৰ কাম কাজবোৰঅৱশেষত ২০১০ চনৰ ১৩ মাৰ্চ তাৰিখে গুৱাহাটী প্ৰেচ ক্লাবত নিৰুপমা বৰগোঁহাই বাইদেউৱে মাউচত ক্লিক কৰি শুভ উদ্বোধন কৰিলে এনাজৰী ডট কমৰতাৰ পাছতে ইন্টাৰনেটৰ ৰাইজৰ প্ৰতিক্ৰিয়া আছিল চমকপ্ৰদকাহানিও আশা কৰা নাছিলো এনাজৰী ডট কমে ইমান সোনকালে সকলোকে মৰমেৰে বান্ধি পেলাব বুলি!

এনাজৰী ডট কম আৰম্ভ হোৱাৰ কিছু মাহৰ পাছত নিজ নিজ ক্ষেত্ৰত সহায়ৰ হাত আগবঢ়াবলৈ আগবাঢ়ি আহিল গুৱাহাটীৰ অৰ্পন, অনুৰাগ (কাৰিকৰী), লণ্ডনৰ চেতন (কাৰিকৰী), তেজপুৰৰ অৰুণাভ (অনুবাদ), দিল্লীৰ শাক্য (অনুবাদ) ইটানগৰৰ বৰ্ণালী হাজৰিকা (ইউনিকোড), টাইৱানৰ মনোজ মন (ইউনিকোড), গুৱাহাটীৰ মঞ্জিল (ইউনিকোড), দিল্লীৰ পংকজ (অলংকৰণ), ৰিদিপ (ইউনিকোড) আৰু সুস্মিতা (ইউনিকোড)

বিভিন্ন পৰামৰ্শ, শুভেচ্ছা, দাবী আদিৰে যেতিয়া পঢ়ুৱৈ সকলে এনাজৰী ডট কমলৈ বাৰ্তা পঠিয়াই তেতিয়াই প্ৰকল্পটো কিছু হ'লেও সফল হোৱা যেন অনুভৱ হয়। কেতিয়াবা এনাজৰী ডট কম কাৰিকৰী কাৰণত কিছুসময় বন্ধ কৰি ৰাখিলেও বাৰ্তা আহে এনাজৰী কিয় বন্ধ হৈ আছে? নি:সন্দেহে এইবোৰ পঢ়ুৱৈৰ প্ৰকল্পটোৰ প্ৰতি থকা মৰম চেনেহৰে উদাহৰণ। এটা কথা ভাবি এতিয়া ভাল লাগে যেতিয়া এনাজৰীত অসমৰ ইমানবোৰ তথ্য একেলগে পাই এজন অনা অসমীয়া লোকে অসম অহাৰ পৰিকল্পনা কৰে। (বাহিৰত থকা অসমীয়া বন্ধু এজনে জনাইছিল সেই কথা)

তিনিবছৰীয়া পৰিক্ৰমাটোত সফলতাৰ ঢৌৱেও চুই গ'ল এনাজৰী ডট কমক। প্ৰথম সাফল্য আহে ই নৰ্থ ইষ্ট বঁটাৰ যোগেদি,'ত এনাজৰী ডট কমে লাভ কৰে জুৰীৰ বিশেষ' বঁটা। আনহাতে তাৰ কিছুদিনৰ পাছতে আহে আন এক বৃহৎ সাফল্য, মন্থন ছাউথ এছিয়া আৰু এছিয়া পেচিফিক ২০১২ বঁটা এনাজৰী ডট কমৰ বাবে হৈ পৰে এক বৃহৎ সাফল্য
    
এনাজৰী ডট কম এতিয়া এখন পঞ্জীয়নভুক্ত অনুষ্ঠান । আমি নিজকে ইন্টাৰনেটৰ বিশ্বতে সীমিত কৰি ৰাখিব খোজা নাই। অসমীয়া কলা, সাহিত্য, সংস্কৃতি আদি বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত বিভিন্ন প্ৰকল্প হাতত লোৱা হৈছে ইতিমধ্যেই। ৱেবচাইটযোগে বিভিন্ন প্ৰকল্পৰ কাম ইতিমধ্যেই চলি আছে। লিপ্যন্তৰ প্ৰকল্পৰ অধীনত অনুবাদ কৰ্মদলৰ সহায়ত বিভিন্ন অসমীয়া লেখা মেলাৰ ইংৰাজীলৈ অনুবাদৰ কাম চলি আছে, ইউনিকোড উপন্যাস প্ৰকল্পৰ অধীনত ৰীতা চৌধুৰীৰ জনপ্ৰিয় উপন্যাস পপীয়া তৰাৰ সাধু' ৰ ইউনিকোড ৰূপান্তৰণ যোৱা এবছৰ ধৰি চলি আছে, দুষ্প্ৰাপ্য ফটো, অসমীয়া গল্প, কবিতাৰ আৰ্কাইভৰ কামো চলি আছে সমান্তৰালভাবে, হাজাৰোধিক পুৰণি অসমীয়া গীতৰ আৰ্কাইভ ইতিমধ্যে মুকলি কৰি দিয়া হৈছে (অৱশ্যে এই আৰ্কাইভটো সাময়িকভাবে কাৰিকৰী কাৰণত ৱেবচাইটৰ পৰা আঁতৰাই ৰখা হৈছে), ইতিমধ্যে মুকলি কৰা হৈছে হাজাৰোধিক অসমীয়া গ্ৰন্থ আৰু গীতৰ তথ্যৰ প্ৰথম তালিকা। আৰু বিভিন্ন কাম কাজ চলি আছে সমান গতিত। ইন্টাৰনেটৰ বাহিৰতো বিভিন্ন প্ৰকল্প ৰূপায়ন কৰিবলৈ এনাজৰী ডট কমে ইতিমধ্যে কঁকালত টঙালি বান্ধিছে। হয়তো পঢ়ুৱৈ শুভাকাংক্ষীৰ মৰম শুভেচ্ছা অবিহনে এনাজৰী ডট কমে ইমানবোৰ কাম কাজ এক সময়তে চলাই নিয়াটো সম্ভৱ নহলহেতেন

ব্যক্তিগত ৱেবচাইট হিচাবে আৰম্ভ কৰিম বুলি ভবা এনাজৰী ডট কম এতিয়া এটা সামাজিক সংগঠন এনাজৰী ডট কমৰ তিনি বছৰীয়া যাত্ৰাত সংগী হোৱা সকলো সদস্য, পঢ়ুৱৈ, শুভাকাংক্ষী সদৌটিলৈ এনাজৰী ডট কমৰ তৰফৰপৰা জনাইছো আন্তৰিক কৃতজ্ঞতা
 
হিমজ্যোতি তালুকদাৰ, প্ৰতিষ্ঠাপক, এনাজৰী ডট কম