Friday, August 3, 2012

এটা ‘সোণ’ৰ সপোন

অলিম্পিকৰ বতৰ! প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অলিম্পিকলৈ ভাৰতৰ ফালৰ পৰা পঠিওৱা হৈছে এক বিশাল বাহিনী। কোটি কোটি জনতাৰ আশা, এটা হলেও সোণৰ পদক লৈ আনক কোনো এগৰাকী খেলুৱৈয়ে (এতিয়ালৈকে অৱশ্যে দুটা পদকতে সন্তুষ্ট) চুবুৰীয়া মহাপৰাক্ৰমী চীনৰ প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো জয়জয় ময়ময় অথচ ভাৰতে এটা মাথোঁ ব্ৰঞ্জৰ পদক পালেই দেশজুৰি উত্সৱ উদযাপিত হৈ যায়। কিয় এই দুখলগা অৱস্থা ভাৰতীয় ক্ৰীড়াৰ? ক্ৰিকেট সৰ্বস্ব এখন দেশত বাকীবোৰ খেলৰ যে কোনো মূল্য নাই ই তাকে প্ৰতিপন্ন কৰে। গ্লেমাৰসৰ্বস্ব ক্ৰিকেটৰ আগত বাকীবোৰ খেল নিষ্প্ৰভ। অৱশ্যে ইয়াৰ বাবে ক্ৰিকেটক দোষ দি লাভ নাই। বাকী খেলবোৰক আমি সমান উত্সাহেই দিব পৰা নাই। খোদ ভাৰতীয় অলিম্পিক সংঘৰ সভাপতিয়েই দুৰ্নীতিৰ বোকাত লুতুৰি পুতুৰি হৈ জেইলৰ ভাত খাই আহিল। ইয়াৰ উপৰি ভাৰতীয় বিভিন্ন ক্ৰীড়া সংগঠনবোৰৰ ৰাজনীতিকৰণে খেলসমূহলৈ তীব্ৰ ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে। খেলৰ টো নজনা কিছুমান মানুহ সংগঠন সমূহৰ সভাপতি সম্পাদক হৈ বহি আছে। কিন্তু বগা হাতী ৰূপী এই সংগঠন সমূহৰ বিভিন্ন খেলসমূহলৈ কোনো অৱদান নাই। ক্ষমতা আৰু দুৰ্নীতিয়ে এতিয়া ভাৰতীয় ক্ৰীড়া চানি ধৰিছে যেতিয়ালৈকে ৰাজনীতিক ক্ৰীড়াৰ পৰা আঁতৰোৱা নহয়, আমি অহা পঞ্চাশ বছৰলৈ এটা ব্ৰঞ্জ পোৱাক লৈয়ে উল্লাসিত হৈ থাকিব লাগিব, সোণৰ মেডেলৰ সপোন দেখি দেখি।
তলত এখন তালিকা সংলগ্ন কৰিলো। কিধৰণে ৰাজনীতিয়ে ভাৰতীয় ক্ৰীড়া গ্ৰাস কৰি আছে সেয়া তালিকাখন চালেই বুজিব পাৰি। এখেতসকলে কেনেদৰে ক্ৰীড়াৰ লগত পূৰ্বৰে পৰা জড়িত সেইটোহে দুৰ্বোধ্য অথচ সভাপতিৰ দৰে পদত বহি আছে একো একোটা বগা হাতীৰ দৰে!

Indian Weightlifting Association- সভাপতি - বীৰেন্দ্ৰ প্ৰসাদ বৈশ্য (অগপ)
Archery Association of India - সভাপতি - বিজয় কুমাৰ মালহোত্ৰা (বিজেপি)
Swimming Federation of India - সভাপতি - দিগম্বৰ কামাট (কংগ্ৰেছ)
Badminton Association of India - সভাপতি - অখিলেশ দাসগুপ্ত (বহুজন সমাজ পাৰ্টী) , অৱশ্যে এখেত প্ৰাক্তন বেডমিন্টন খেলুৱৈ; উপসভাপতি - হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা (কংগ্ৰেছ) , এখেত কলেজীয়া দিনত বেডমিন্টন চেম্পিয়ন আছিল যদি নাজানো
Cycling federation of India – সভাপতি – পৰমিন্দৰ সিং ধিন্দচা (শিৰোমনি আকালি দল)
Indian Boxing Federation – সভাপতি –অভয় সিং চৌতালা (ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় লোকদল)
Fencing Association of India - সভাপতি – দূৰ্গা দাস বড়ো (অগপ)
All India Football Federation – সভাপতি – প্ৰফুল্ল পেটেল (এন চি পি)
Judo Federation of Indiaসভাপতি – জগদীশ টাইটলাৰ (কংগ্ৰেছ)
Rowing Federation of India - সভানেত্ৰী – ৰাজলক্ষ্মী সিং দেও (ইয়াৰ আগতে এখেতৰ স্বামী আছিল ফেডাৰেচনৰ সভাপতি)
National Rifle Association of India – সভাপতি – ৰণিন্দৰ সিং (কংগ্ৰেছ)
Table Tennis Federation of India - সভাপতি – অজয় সিং চৌতালা (কংগ্ৰেছ)  
Wrestling Federation of India – সভাপতি- ব্ৰীজ ভূষণ চৰণ সিং (বিজেপি)

#ইয়াত উল্লেখিত তালিকাৰ তথ্য প্ৰতিটো ক্ৰীড়া সংগঠনৰ ৱেবচাইটত থকা তথ্যৰ ভিত্তিত প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। 

No comments: