Saturday, June 30, 2012

ব্যক্তিগত জীৱনৰ চৰ্চাত ব্যস্ত আজিৰ সমাজখন


যোৱা নিশা কৰিমগঞ্জৰ হোটেল এখনত বিধায়িকা ৰুমী নাথ আৰু তেওঁৰ স্বামীক প্ৰহাৰ কৰা ঘটনা লৈ বিভিন্ন মহলত ব্যাপক চৰ্চা হ বাতৰি চেনেল সমূহকে ধৰি ছচিয়েল নেটৱৰ্কিং ৱেবচাইট সমূহত ইয়াকে লৈ ব্যাপক তৰ্ক বিতৰ্ক হল। কিছু লোকে এই ঘটনাক আদৰণি জনালে, কিছু লোকে বিৰোধ কৰিলে।

কিন্তু কথা হল এনেবোৰ ব্যক্তিগত কথা ৰাজহুৱা ভাবে সৰস আলোচনাৰে প্ৰকাশ কৰাৰ কিবা যুক্তি আছেনে? বহুদিনৰ পৰাই বিধায়িকা ৰুমী নাথৰ বিবাহক লৈ অসমৰ সংবাদ মাধ্যম ব্যস্ত হৈ আছিল। যেন বিধায়িকা গৰাকীৰ বিয়াখনহে অসমৰ এক প্ৰধান সমস্যা! কালিৰ ঘটনাটোৱে আকৌ সেই একেই চৰ্চাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰিলে। প্ৰহাৰৰ মূল বিষয়বস্তু কোনো ৰাজনৈতিক কাৰণ নাছিল, মূল ইচ্ছ্যু আছিল ৰুমী নাথৰ দ্বিতীয় বিবাহ হে! ৰুমী নাথে এজনকেই বিয়া কৰাওঁক দহ জনকেই বিয়া কৰাওঁক, আমাৰ তাত মাত মতিবলগীয়া কিবা আছেনে? বিবাহ আইন আদি আছে সেইখিনি চাবলৈ। আমি তাত মাত মাতিবলৈ কোন? সেয়া সম্পূৰ্ণ এক ব্যক্তিগত জীৱন। ইয়াক ৰাজহুৱা জীৱনৰ লগত লগ লগাই তালফাল লগোৱা কথাটোহে হজম কৰিবলৈ টান লাগে।
   
নি:সন্দেহে ৰুমী নাথৰ ৰাজনৈতিক জীৱন বিতৰ্কেৰে ভৰা। তেওঁৰ ৰাজনৈতিক কৰ্মৰাজিৰ চৰ্চা হওঁক, বিধায়িকা হিচাবে কিমান দূৰ সাফল্য অৰ্জন কৰিছে তাৰ আলোচনা সমালোচনা হওঁক। শোৱনি কোঠাৰ ঘটনা লৈ চৰ্চা কৰাৰ কিবা প্ৰয়োজন আছেনে? নে আমি মানুহৰ ব্যক্তিগত জীৱনৰ চৰ্চাবোৰৰ প্ৰতিহে অধিক আগ্ৰহী, যাৰ কোনো সামাজিক অৱদান নাই। কাৰোবাৰ ব্যক্তিগত জীৱনৰ কৰ্মৰাজি পৃষ্ঠা ভৰাই ভৰাই লিখা, বাতৰি পৰিবেশন কৰা, তাকে লৈ মাৰ পিট আদি ঘটনাবোৰ দেখি শুনি এখন সভ্য সমাজৰ নাগৰিক বুলি কবলৈকে লাজ লগা হৈ পৰিছে।   

অসমত ৰুমী নাথৰ বিয়াৰ ঘটনাটোতকৈও আৰু বহু সমস্যা আছে আলোচনা কৰিবলৈ সেইখিনিৰ আলোচনা হওঁক।

No comments: