Saturday, May 19, 2012

নোবেল চুৰিৰ কাহিনী, ভানুৰ কথাৰে


এচিয়াৰ প্ৰথম নোবেল বঁটাটো আহিছিল ভাৰতলৈ,১৯১৩ চনত। কবিগুৰু ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে ১৯১৩ চনত সাহিত্যত নোবেল বঁটা জয় কৰি কঢ়িয়াই আনিছিল এই গৌৰৱ। কিন্তু ইমানদিনে কলকাতাৰ শান্তি নিকেতনত সংৰক্ষণ হৈ থকা নোবেল বঁটাৰ পদকটো ২০০৪ চনত হঠাতে নোহোৱা হৈ পৰিল এই নোবেল চুৰিৰ ঘটনাই সমগ্ৰ ভাৰতজুৰি তীব্ৰ চাঞ্চল্যৰ সৃষ্টি কৰিলে। নোবেল পদকটোৰ সন্ধানত তালাচী অভিযান চলিল সমগ্ৰ দেশজুৰি। অৱশেষত দেশৰ সৰ্বোচ্চ অনুসন্ধানকাৰী সংস্থা চি বি আইয়ে নোবেল পদকটো বিচাৰি উলিয়াবলৈ সক্ষম নহল আৰু ২০১০ চনত এই সমগ্ৰ ঘটনাৰ ফাইল বন্ধ কৰি দিয়ে। অৱশেষত কবিগুৰুৰ নোবেল পদক এতিয়াও সন্ধানহীন হৈয়ে থাকিল।

উক্ত সত্য ঘটনাৰ আলমতে এটি কাল্পনিক কাহিনীৰে পৰিচালক সুমন ঘোষে এক চমক দিছে তেওঁৰ শেহতীয়া কথাছবি নোবেল চোৰৰ যোগেদি। এক অসাধাৰণ কাল্পনিক কাহিনীৰে উক্ত সত্য ঘটনাটোক চেলুলয়ডত উপস্থাপন কৰাটো নিশ্চিতভাৱে সুমন ঘোষৰ এক চমত্কাৰী চিনেমেটিক কৌশল।

পশ্চিম বংগৰ এখন অনুন্নত গাঁৱৰ এজন দুখীয়া খেতিয়ক ভানুৱে হঠাতে পুৱা মুখ ধুই থকা অৱস্থাত এটা ঘূৰণীয়া সোণালী বস্তু এটা উদ্ধাৰ কৰিলে বস্তুটো কি একো উৱাদিহ নাপাই তাৰ বিষয়ে জানিবলৈ গাঁৱৰে সন্মানীয় শিক্ষক মাষ্টৰ মচাইৰ ওচৰলৈ গল। মাষ্টৰে বস্তুটো দেখিয়েই চমকি উঠিল সেইটোৱেই আছিল গোটেই দেশজুৰি আৰক্ষী প্ৰশাসনে সন্ধান চলাই থকা ৰবীন্দ্ৰনাথৰ নোবেল পদকটো। কোনোমতে পেটে ভাতে খাই থকা দুখীয়া ভানুৱে কি বুজি পাব নোবেল বঁটাৰ মূল্য! কিন্তু মাষ্টৰে বুজাই দিয়াত বুজি পালে কেনেধৰণে ই প্ৰকৃততে সমগ্ৰ ভাৰতৰে এক অমূল্য সম্পদ। মাষ্টৰৰ কথামতেই পদকটো মুখ্যমন্ত্ৰীক নিজ হাতে ওভোটাই দিবলৈ যাত্ৰা কৰিলে কলকাতা মহানগৰীলৈ। কিন্তু কলকাতত বিভিন্ন পাকচক্ৰত পৰি একমাত্ৰ নোবেল পদকটোৰ বাবেই বিভিন্ন দুষ্টচক্ৰৰ মুল কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰে সহজ সৰল ভানু। শেষত এক কৰুণ সমাপ্তিৰে সুমন ঘোষে সামৰণি মাৰে নোবেল চোৰৰ ঘটনা।

আৰ্থ সামাজিক দিশত অনুন্নত, অশিক্ষিত গাঁওবাসী আৰু এচাম উচ্চ শিক্ষিত ভণ্ড লোকৰ দৃষ্টিত এখন দেশৰ গৌৰৱৰ সংজ্ঞা কি? এচামৰ বাবে পেটৰ ভাতমুঠিৰ চিন্তাত দেশৰ গৌৰৱ হৈ পৰে ধুলিসাৎ আৰু এচামৰ বাবে ই হৈ পৰে টকা ঘটাৰ এক কৌশল। পৰিচালকে মুল চৰিত্ৰ ভানুৰ যোগেদি যেন বহুতো বাৰ্তাই প্ৰেৰণ কৰিলে দৰ্শকলৈ। ভানুৰ বাবে নোবেল পদকটোৰ মূল্য কিমান সেই লৈ বিশেষ চিন্তা নাই কিন্তু এটা চিন্তাই মাথোঁ বাৰে বাৰে তেওঁৰ মনত দোলা দি থাকে - চাউল বাৰ টকা, পিঁয়াজ আঠ টকা আৰু সেই আঠ টকা আৰু বাৰ টকা গোটোৱা টোৱেই তেওঁৰ প্ৰধান কাম।

ভানুৰ চৰিত্ৰত মিঠুন চক্ৰৱৰ্তীয়ে এক দূৰ্দান্ত অভিনয় কৰিলে। হয়তো মিঠুন চক্ৰৱৰ্তীৰ কেৰিয়াৰৰ এক অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ অভিনয়। বৰ্ষীয়ান অভিনেতা সৌমিত্ৰ চেটাৰ্জীক হয়তো যিমানেই প্ৰশংসা কৰা যায় সিমানেই কম হৈ পৰে। অন্যান্য অভিনেতা অভিনেত্ৰী সকলৰ অভিনয় যথাযথ। প্ৰকৃততে ভানু চৰিত্ৰটোৱেই গোটই কথাছবিখনক দিছে এক অনন্য মাত্ৰা। লোকসংগীতৰ ঠাঁচত সংগীত পৰিচালক বিক্ৰম ঘোষৰ সংগীতে সোণত সুৱগা চৰাইছে। বৰুণ মুখাৰ্জীৰ চিনেমেটোগ্ৰাফী শলাগিবলগীয়া। বিশেষকৈ চিনেমাৰ আৰম্ভনি গীতত কেমেৰাই তুলিধৰা সামাজিক খণ্ডচিত্ৰবোৰে যেন কথাছবিখনৰে এক জীপাল আৰম্ভণি ঘটাইছে

এটা সম্পুৰ্ণ ব্যতিক্ৰমী বিষয়বস্তু লৈ চেলুলয়ডত সঠিক ৰূপত উপস্থাপন কৰি সুমন ঘোষে পৰিচালক হিচাবে দাঙি ধৰিলে নিজৰ এক অনন্য পৰিচয়

No comments: