Tuesday, December 20, 2011

পাহৰণিৰ গৰ্ভত 'আৱাহন' যুগৰ এগৰাকী প্ৰখ্যাত গল্পকাৰ


পুৰণি আকাশৰ তৰা ৪

কেতিয়াবা সমাজৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰলৈ অৰিহণা যোগাই অহা বহু স্বনামধন্য ব্যক্তি পাহৰণিৰ গৰ্ভত লীন হৈ যায়। সাহিত্যৰ ক্ষেত্ৰখনো ইয়াৰ পৰা বাদ পৰি নাযায়। আধুনিক সাহিত্যত যিসকল গল্পকাৰ প্ৰায়েই উপেক্ষিত কিন্তু এইসকল গল্পকাৰৰ সাৰ পানীৰ ফলতেই আজি হয়তো অসমীয়া সাহিত্যৰ বৃক্ষডাল ঠন ধৰি উঠিছিল তেনে এগৰাকী সাহিত্যিকেই আছিল আৱাহন যুগৰ এগৰাকী প্ৰখ্যাত গল্পকাৰ দীননাথ শৰ্মা।

দীননাথ শৰ্মাৰ জন্ম হৈছিল ১৯১৪ চনৰ ১২ ছেপ্তেম্বৰ তাৰিখে বিশ্বনাথ চাৰিআলিৰ গড়েহাগি গাঁৱত। পিতৃৰ নাম আছিল কমল চন্দ্ৰ শৰ্মা আৰু মাতৃৰ নাম আছিল ঘনকান্তি দেৱী অসমৰ বিভিন্ন ঠাইত শিক্ষাগ্ৰহণ তথা কৰ্মজীৱন অতিবাহিত কৰি পাছত তেজপুৰ বিশ্বনাথ চাৰিআলিকে সাহিত্য তথা নাট্যচৰ্চাৰ স্থান হিচাবে গ্ৰহণ কৰা দীননাথ শৰ্মা আছিল আৱাহনযুগৰ বিশিষ্ট গল্পকাৰ সকলৰ ভিতৰত অন্যতম। তেখেতৰ গল্প সংকলন সমূহৰ ভিতৰত ঘাইকৈ দুলাল, কোৱাভাতুৰী ওঁঠৰ তলত, কল্পনা আৰু বাস্তৱ আদিয়ে উল্লেখযোগ্য। অকলশৰীয়া, হাতীপটি, পোহৰ, ষোড়্শী আদি তেখেতৰ বহুচৰ্চিত গল্প উপন্যাস সমূহৰ ভিতৰতো ঊষা, সংগ্ৰাম, নদাই,শান্তি, নৱাৰুণ, ভৰলীপাৰৰ কাহিনী ইত্যাদি। লগতে অনুবাদ উপন্যাস মাটি আৰু মানুহখনো এখন চৰ্চিত উপন্যাস শিশু সাহিত্যিক হিচাবেও দীননাথ শৰ্মাই পুতুচৰিত্ৰটোৰে লিখি উলিয়াইছিল দুখন জনপ্ৰিয় শিশু উপন্যাস-পুতুৰ পয়মাল আৰু পুতুৰ পলায়ন। গোটেই জীৱন সাহিত্য চৰ্চাৰ মাজেৰেঅতিবাহিত কৰা দীননাথ শৰ্মাই ১৯৮৮ চনৰ ১৮ আগষ্ট তাৰিখে ইহলীলা সম্বৰণ কৰে।

No comments: