Sunday, December 25, 2011

বুঢ়ী আইৰ সাধুৰ অন্য এক দিশ


আজিৰ পৰা দুমাহমানৰ আগতে দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ কেইগৰাকীমান ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ দ্বাৰা গঠিত পূবেৰুণ নামৰ গোট এটাৰ দ্বাৰা এখন বিশেষ আলোচনাচক্ৰৰ আয়োজন কৰা হৈছিল। আলোচনা চক্ৰখনৰ বিষয়বস্তু আছিল বুঢ়ী আইৰ সাধুৰ এশ বছৰ আলোচিত হৈছিল বুঢ়ী আইৰ সাধুৰ বিভিন্ন দিশসমূহ। হয়তো বুঢ়ী আইৰ সাধুৰ ওপৰত এনেকুৱা মুকলি আলোচনা পূৰ্বতে অসম তথা অসমৰ বাহিৰত কতো হোৱা নাছিল উন্মোচিত হৈছিল বুঢ়ী আইৰ সাধুৰ বিভিন্ন ভাল বেয়া দিশসমূহ।
আমি হয়তো সৰু কালৰে পৰা বুঢ়ী আইৰ সাধুৰ প্ৰতিটো পৃষ্ঠাৰ সুবাস লৈয়ে ডাঙৰ হলো এতিয়াও লটকন, তেজীমলা, সৰবজান আদি চৰিত্ৰ সমূহে সেই তাহানিৰ দিনবোৰকে মনত পেলায়। কিন্তু আমি ইমানদিনে শিশু সাহিত্যৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি ৰখা বুঢ়ী আইৰ সাধু খনক সঁচাকৈয়ে শিশু সাহিত্য হিচাবে স্বীকৃতি দিব পাৰোনে? কাৰণ শিশু সাহিত্য বুলিলে শিশুৰ সুস্থ মানসিক বিকাশৰ দিশটোৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হয়। কিন্তু লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱাৰ বুঢ়ী আইৰ সাধুৰ কিছুমান সাধু যদি ভালদৰে নীৰিক্ষণ কৰা যায় তেন্তে পোৱা যাব অতিমাত্ৰা হিংসা, অতিমাত্ৰা ঘৃণা আদিৰে ভৰা কিছুমান কাহিনী। উদাহৰণস্বৰূপে তেজীমলা নামৰ কাহিনীটো যদি আমি পঢ়ো তেন্তে দেখা যাব তেজীমলা নামৰ নাৰী চৰিত্ৰটোৰ ওপৰত মাহীমাকে কৰা অতিমাত্ৰা অত্যাচাৰৰ নিৰ্মম বৰ্ণনা। হাত, ভৰি, মুৰ আদি খুন্দিয়াই মাহীমাকৰ নিৰ্মম অত্যাচাৰৰ বৰ্ণনা। ইয়াৰ লগতে মাহীমাক চৰিত্ৰটো যেন সমাজ জীৱনৰ সকলো স্তৰতে হৈ পৰিছে এক ঋণাত্মক চৰিত্ৰ। শিশু সাহিত্যত এনে বৰ্ণনা কিমান উচিত? লটকন, তীখৰ আৰু চুটিবাই আদিত আছে মিথ্যাচাৰেৰে জগত জিনাৰ বৰ্ণনা। তাৰোপৰি বহুকেইটা সাধুত আছে কন্যা সন্তানৰ প্ৰতি সমাজে দেখুওৱা অনীহাৰ বৰ্ণনা। এনেবোৰ হিংসাত্মক তথা মিথ্যাচাৰৰ বৰ্ণনাৰে বুঢ়ী আইৰ সাধুৰ কেইবাটাও সাধু বৰ্ণিত হৈ আছে। অৱশ্যে বহুকেইটা সাধু শিশুৰ উপযোগীকৈ সৰস বৰ্ণনাৰে ভৰা, যিবোৰে শিশুৰ মনত আনন্দ যোগায়।
গতিকে বুঢ়ী আইৰ সাধুখনক শিশু সাহিত্যৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাত যেন কিছুমান সাধুৱে বিপাঙত পেলায়। সময় আহি পৰিছে বুঢ়ী আইৰ সাধু খনৰ পৰা উগ্ৰ হিংসাত্মক ঘটনাৰাজিৰে ভৰি থকা কিছুমান সাধু বাদ দিয়াৰ,অথবা বুঢ়ী আইৰ সাধুক শিশু সাহিত্যৰ অন্তৰ্ভুক্ত নকৰি মাথোঁ লোকসাহিত্যৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ, কাৰণ বুঢ়ী আইৰ সাধু আজিও এখন বেষ্ট চেলাৰ গ্ৰন্থ।

(উক্ত লেখাটোৰ জৰিয়তে সাহিত্যৰথীৰ সাহিত্যৰাজিক কোনো কাৰণতে হেয় জ্ঞান কৰাৰ ধৃষ্টতা কৰা হোৱা নাই অসমীয়া সাহিত্যলৈ বেজবৰুৱাদেৱৰ অৱদান পুনৰ দোহৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। পঢ়ুৱৈসকলৰ পৰা বুঢ়ী আইৰ সাধুক কিয় শিশু সাহিত্যৰ শিতানত ৰাখিব লাগে অথবা নালাগে তাৰ ওপৰত গঠনমূলক বিতৰ্কৰ আহ্বান জনালো)  

1 comment:

Imu said...

very interesting thinking, i also think so, but no question of Bezbarua's genius, but we should think about this in a new look.