Tuesday, December 20, 2011

এখন মাথোঁ কথাছবিয়ে অমৰ কৰি যোৱা পৰিচালক গৰাকী


পুৰণি আকাশৰ তৰা ৩

মাথোঁ এখন কথাছবি, সেইখনো নিৰ্মান কৰিবলৈ সময় লাগিছিল আঠবছৰ। এইখন কথাছবিয়েই হৈ পৰিছিল অসমীয়া কথাছবি জগতত এক নতুন ধাৰাৰ বাটকটীয়া। পৰিচালক গৰাকী আছিল পদুম বৰুৱা আৰু কথাছবিখন আছিল গঙা চিলনীৰ পাখি। লক্ষ্মীনন্দন বৰাৰ কাহিনীৰ আধাৰত নিৰ্মিত এই কথাছবিখনে বাণিজ্যিক সফলতা লাভ কৰা নাছিল যদিও সমালোচকৰ দ্বাৰা লাভ কৰিছিল উচ্চ প্ৰশংসা। মাথোঁ এখন কথাছবিৰেই চিৰস্মৰণীয় হৈ পৰিছিল পদুম বৰুৱাৰ নাম

'গঙা চিলনীৰ পাখি'ৰ এক শক্তিশালী নাৰী চৰিত্ৰত বীনা বাৰুৱতী
১৯২৪ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত কলিকতাত জন্মগ্ৰহণ কৰা পদুম বৰুৱাৰ শিক্ষাজীৱন আৰম্ভ হৈছিল যোৰহাটত। পাছলৈ বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক শিক্ষা সমাপ্ত কৰি কৰ্মজীৱনৰ পাতনি মেলে অসম চৰকাৰৰ গড়াকাপ্তানি বিভাগত আৰু পাছলৈ পৰিসংখ্যা আৰু অৰ্থনীতি বিভাগত যোগদান কৰে। শ্বিলঙত কৰ্মৰত অৱস্থাতে বিভিন্ন পশ্চিমীয়া কথাছবিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা পদুম বৰুৱাই পাছত মন মেলে অসমীয়া কথাছবি নিৰ্মানৰ কামত। বিভিন্ন আৰ্থিক তথা ব্যক্তিগত অসুবিধাৰ মাজতেই নিৰ্মান কৰি উলিয়ায় গঙা চিলনীৰ পাখি’ কথাছবিখন যিখন অসমীয়া কলাত্মক ছবিৰ এক বাটকটীয়া হিচাবে পৰিগণিত হৈছিল প্ৰায় আঠবছৰৰ পাছত সম্পূৰ্ণ হৈ ১৯৭৬ চনত মুক্তি পোৱা কথাছবিখনে সমালোচক সকলৰ পৰা লাভ কৰিছিল বিশেষ প্ৰশংসা ইয়াৰ পাছতে গায়ন বায়ন,ওজাপালি আৰু বছৰৰ গীত নামেৰে তিনিখন তথ্যচিত্ৰ নিৰ্মান কৰে। কিন্তু আৰ্থিক অভাৱৰ বাবে দ্বিতীয় কথাছবি এখন নিৰ্মান কৰিব নোৱাৰিলে। গঙা চিলনীৰ পাখিৰ পাছতে লক্ষ্মীনন্দন বৰাৰ আন এটা কাহিনীৰে এৰাবাৰীৰ লেছেৰি নামেৰে দ্বিতীয় কথাছবি এখন নিৰ্মানৰ যো জা চলাইছিল যদিও আৰ্থিক অভাৱত সি সম্পূৰ্ণ হৈ নুঠিল।

২০০৬ চনৰ ২৬ জুলাই তাৰিখে দেহাৱসান ঘটা পদুম বৰুৱাই এখন মাথোঁ কথাছবিৰেই  খোদিত কৰি থৈ গল অসমীয়া চলচ্চিত্ৰৰ বুৰঞ্জীত নিজৰ নাম। 

No comments: