Monday, December 5, 2011

প্ৰসংগ: অসমৰ বাহিৰত ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলৰ সুৰক্ষা


আজিৰপৰা কিছুদিনৰ আগতে চেন্নাইত সংঘটিত দুটা লোমহৰ্ষক হত্যাকাণ্ডই সকলোকে শিহৰিত কৰি তুলিছিল। লগতে চৰ্চিত হৈছিল অসমৰ বাহিৰত ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰসংগটো, যিটোৰ ওপৰত প্ৰায়েই বিভিন্ন সময়ত আলোচনা হৈ থকা দেখা যায়। কিন্তু উপৰোক্ত হত্যাকাণ্ডৰ বাতৰি কেইটাই যেন সুৰক্ষাৰ প্ৰসংগটো লৈ অসমত এক বাৰুকৈয়ে জোঁকাৰণি তুলিলে

অসমৰ বাহিৰত থকা লোকসকল, বিশেষকৈ দিল্লীকে ধৰি ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত অধ্যয়নৰত ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সকল সঁচাকৈয়ে সুৰক্ষিতনে? কাকতে পত্ৰই প্ৰায়েই ওলাই থাকে অসম তথা উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলৰ ওপৰত স্থানীয় তথা উত্তৰ ভাৰতীয় লোকসকলৰ আতিশায্যৰ বাতৰি। এনে ধৰণৰ বা-বাতৰিয়ে অভিভাৱক সকলক ভীতিগ্ৰস্ত কৰি তোলাটো স্বাভাৱিক কথা

ৰাজধানী চহৰ নতুন দিল্লীতো অসম তথা উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ লোকাসকলৰ ওপৰত স্থানীয় লোকৰ আক্ৰমণৰ বাতৰিও সময়ে সময়ে প্ৰকাশ হৈ থাকে। কিন্তু অসম তথা উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলৰ সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সুৰুঙাৰ সৃষ্টি হৈছে কিদৰে? নি:সন্দেহে উত্তৰ ভাৰতীয় লোকৰ মানসিকতা ইয়াৰ বাবে দায়ী, কিন্তু এযোৰা তাল অকলে বাজে জানো? অসমৰ পৰা অহা ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলেও হয়তো বহু ক্ষেত্ৰত নিজৰ সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত নিজেই এক প্ৰশ্নবোধক চিহ্ণৰ সৃষ্টি কৰি লৈছে। প্ৰতিবছৰে বহুতো ছাত্ৰ ছাত্ৰী অসমৰ পৰা উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰয়োজনত নতুন দিল্লীলৈ আহে কিন্তু আমি এবাৰ ভাবি চাইছোনে যে এই বৃহৎ সংখ্যক ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলৰ মাজত কিমান শতাংশ ছাত্ৰ ছাত্ৰীয়ে শৈক্ষিক দিশত নিজৰ লক্ষ্যত উপনীত হয়?ইয়াৰে বহু সংখ্যক ছাত্ৰ ছাত্ৰীয়ে মাদক দ্ৰব্য তথা বিভিন্ন অসামাজিক কাৰ্য্য কলাপত লিপ্ত হৈ নিজৰ শৈক্ষিক কেৰিয়াৰ ধ্বংসৰ দিশত অগ্ৰসৰ হয় কিন্তু ইয়াৰ বাবে দায়ী কোন? হয়তো পোনপ্ৰথমেই অভিযোগৰ আঙুলি উঠিব অভিভাৱক সকলৰ প্ৰতি নিজৰ সন্তানক দিল্লী, বাংগালোৰ, চেন্নাই আদিলৈ পঢ়িবৰ পঠিওৱাৰ গৌৰৱত উত্ফুল্লিত এই সকল অভিভাৱকৰ প্ৰায়ভাগেই পাহৰি যায় নিজৰ দায়িত্বৰ কথা। বেংক একাউণ্টত নিজৰ সন্তানৰ বাবে প্ৰতিমাহে এক বৃহৎ অংকৰ ধন ভৰাই দিয়াতেই যেন দায়িত্ব শেষ। অসমত এনে পিতৃ-মাতৃও লগ পাইছো যি নিজৰ সন্তানে দিল্লীত পঢ়ি আছে বুলিহে জানে,কিন্তু কোনখন শিক্ষানুষ্ঠানত কি বিষয় পঢ়ি আছে সেই বিষয়েই ভালদৰে জ্ঞাত নহয় এনে ক্ষেত্ৰত ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলে অভিভাৱকৰ পৰা এক নিৰ্দিষ্ট দূৰত্বত অৱস্থান কৰি বিভিন্ন অসামাজিক কাৰ্য্যকলাপত লিপ্ত হৈ বিপদত পৰাৰ সম্ভাৱনাই অধিক দেখা যায়,বাহিৰতবিশেষকৈ প্ৰেম সংক্ৰান্তীয় বিভিন্নঘটনাৰাজি,মাদক দ্ৰব্য আদিৰ প্ৰসংগতে বিভিন্ন ধৰণৰ অবাঞ্চিত ঘটনাবোৰ সংঘটিত হয়।

কিন্তু এতিয়া মূল প্ৰশ্নটো হল অসম তথা উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলক বাহিৰত সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব কোনে? ইয়াৰ উত্তৰত ইয়াকে কওঁ, ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলে নিজৰ সুৰক্ষা আবেষ্টনী নিজেই তৈয়াৰ কৰি লব নোৱাৰিলে অইন কোনেও সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব নোৱাৰে। দিল্লীত দীৰ্ঘ সময় ধৰি বাস কৰাৰ অভিজ্ঞতাৰ ভিত্তিত কওঁ সুৰ্য্যোদয়ৰ দিশ সলনি হ'লেও উত্তৰ ভাৰতীয় লোকসকলৰ মানসিকতাৰ কোনো পৰিবৰ্তন নহয়। কাৰণ এতিয়াও এক বৃহত্সংখ্যক উত্তৰ ভাৰতীয়ই অসম তথা উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলখন কোনো এক অজান্তিমূলকৰ ঠাই বুলিয়ে বিশ্বাস কৰে আৰু সেই দিশেৰে উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলবাসীৰ প্ৰতিও বেছিভাগ লোকেই এক বেলেগ দৃষ্টিভংগী প্ৰকাশ কৰে।

ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলে বাহিৰত কিবা অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ'লে বিভিন্ন ছাত্ৰ কল্যাণ সংগঠন বোৰক জনাব পাৰে অথবা নিজৰ অভিভাৱক সকলৰ লগত আলোচনা কৰিব পাৰে। বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত নিজেই আইন হাতত তুলি ল'বলৈ গৈয়ে বিভিন্ন অঘটন ঘটে। অভিভাৱক সকলো অলপ সচেতন হওঁক অসমৰ পৰা ফোন কৰি থকাতকৈ পাৰিলে বছৰত এবাৰ দুবাৰ নিজেই আহি নিজৰ সন্তানৰ খবৰ কৰক, শৈক্ষিক দিশৰ অগ্ৰগতিৰ বুজ লওঁক শিক্ষানুষ্ঠান সমূহৰ পৰা।
          
সুৰক্ষাৰ আবেষ্টনী নিজেই গঢ়ি ল'ব পাৰি, লাগিব মাথোঁ নিজৰ সচেতনতা। কিন্তু আমিও অলপ আত্মসমালোচনা কৰাটো প্ৰয়োজন। বিশেষকৈ অভিভাৱক সকলে অলপ আত্মসমালোচনা কৰক, নিজৰ সন্তানক বাহিৰত পঢ়াইছে হয়, কিন্তু কিমান খবৰ ৰাখিছে নিজৰ সন্তানৰ? টকাৰে সন্তানৰ ভবিষ্যত উজ্জল কৰাতকৈ অলপ সচেতনতাৰে কৰক নিজৰ সন্তানৰ উজ্জ্বল ভৱিষ্যত। 

*অসমীয়া খবৰ বাতৰি কাকতত প্ৰকাশিত মোৰ লেখা এটাৰ ইউনিকোড ৰূপান্তৰণ

No comments: