Sunday, November 13, 2011

প্ৰসংগ : জুবিন গাৰ্গ


     এটি মহাজীৱনৰ নশ্বৰ দেহে এই ধৰা এৰি আঁতৰি গল। লক্ষ্য লক্ষ্য জনতাক কন্দুৱাই যোৱা এই মহান আত্মা গৰাকীৰ অন্তেষ্টিক্ৰিয়া কি শেষ হবলৈ পালেহে, শোকত স্তব্ধ অসমবাসীক জোকাৰি গজুবিন বিতৰ্কই। শোকে সকলোকে এক কৰি ৰখা অসমখন দুভাগত বিভক্ত হ জুবিন সমৰ্থক আৰু জুবিন বিৰোধী – দুটা শিবিৰৰ সৃষ্টি হল। আৰম্ভ হল তীব্ৰ তৰ্কাতৰ্কি। আৰু শেষত জুবিন গাৰ্গে ক্ষমা প্ৰাৰ্থনা বিচাৰি বিতৰ্ক শেষ কৰাৰ আহ্বান জনালে। আদৰণীয়!
     বিতৰ্ক আৰম্ভ হৈছিল ভূপেন দাৰ অন্তেষ্টিক্ৰিয়াত জুবিন গাৰ্গৰ পোচাকজোৰক লৈ। এটা হালধীয়া বৰণৰ গেঞ্জী, মুৰত এখন কাপোৰ ইত্যাদি ৰূপেৰে দেখা দিছিল সেই পবিত্ৰ অনুষ্ঠানটোত। মোৰ ব্যক্তিগত দৃষ্টিভংগীত সেয়া নি:সন্দেহে আছিল ভূপেন দাৰ প্ৰতি এক অসন্মান। কাপোৰে হয়তো শ্ৰদ্ধাঞ্জলিৰ মাপকাঠি নিৰ্ণয় নকৰে কিন্তু এগৰাকী ব্যক্তিয়ে ক, কেনেদৰে, কি পোচাক পৰিধান কৰিব লাগে সেয়া এক সাধাৰণ জ্ঞানৰ কথা। তাতে জুবিনৰ দৰে এজন লোকৰ কথা আৰু সুকীয়া হৈ পৰে। লগে লগে প্ৰতিবাদ কৰিছিলো ফেচবুকত। এই গোটেই ঘটনাটো উমি উমি জ্বলি থাকোতেই যদি জুবিন গাৰ্গে উক্ত কৰ্মৰ বাবে দুখ প্ৰকাশ কৰিলেহেঁতেন তেন্তে অসম নজ্বলিলেহেঁতেন। কাৰণ এনে এক শোকৰ পৰিবেশত জুবিনৰ সেই কৰ্মই জুবিনৰ প্ৰতি বিৰূপ ভাব প্ৰকাশ কৰাটো স্বাভাবিক কথা। জনপ্ৰিয় ব্যক্তিসকলে সমাজ জীৱনৰ প্ৰতিটো স্তৰতে ভদ্ৰতা প্ৰদৰ্শন কৰাটো অতিকে জৰুৰী। ব্যক্তিগত জীৱন আৰু সামাজিক জীৱন দুটা বেলেগ বস্তু। সামাজিক দায়বদ্ধতাৰ কথা যেতিয়া কওঁ তাত ব্যক্তিগত চাল চলনৰ কথা আহিবই নোৱাৰে। জুবিন তেনেকুৱাই’, জুবিন এনেকুৱাই এইবোৰ কথা জনপ্ৰিয় এক সামাজিক জীৱনত কেতিয়াও খাপ নাখায়।
     ইয়াত কোনো সন্দেহ নাই যে জুবিন যোৱা দুটা দশক ধৰি অসমীয়া সংগীতত খোপনি পুতি থকা এক বিস্ময়কৰ কণ্ঠ। জুবিনৰ অসমীয়া সংগীতলৈ যি অৱদান সেয়া কোনোপধ্যেই নুই কৰিব নোৱাৰি। কিন্তু এনে এক কণ্ঠৰ অধিকাৰী এগৰাকীয়ে যেতিয়া মদ খাই মঞ্চত নিজকে বহুৱা সাজে লজ্জাত শিৰণত হওঁ। সেইবাবে মই জুবিনৰ মঞ্চ অনুষ্ঠান কেতিয়াও নাচাওঁ। তাতকৈ মিউজিক প্লেয়াৰত জুবিনৰ গান শুনি থকাই ভাল বুলি অনুভৱ কৰো। সন্মান পাবলৈ হ'লে সন্মান দিবলৈও শিকিব লাগিব। জুবিনে হয়তো নিজৰ ভুলৰ বাবেই বলিউডৰ সংগীতৰ পৰা অলপ হ'লেও আঁতৰি আহিবলগীয়া হৈছে। 'য়া আলি' গীতটোৰ পাছতে বলিউডত জুবিনে ভালদৰে খোপনি পুতি অসমৰ নাম উজলাব বুলি দৃঢ়বিশ্বাস আছিল। কিন্তু কিমান দূৰ সফল হৈছে জুবিন গাৰ্গ? বলিউডত হাজাৰ হাজাৰ শিল্পীয়ে গীত পৰিবেশন কৰে কিন্তু তাৰে মাজত কেইগৰাকী উজলি উঠে? কিন্তু জুবিন গাৰ্গে কেইটিমান গীতেৰে ইমান জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰাৰ পাছতো কিছুমান উচ্ছৃংখল কৰ্মৰাজিৰ বাবে যেন সেই সুযোগ হেৰুৱাৰ উপক্ৰম ঘটিছে।
     কিন্তু এই গোটেই ঘটনাটোত সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিক্ৰিয়া আছিল নিৰাশাজনক। সংবাদ মাধ্যমত এই ঘটনাৰ সংবাদ দিয়া হৈছিল অদ্ভুত ধৰণে। জুবিন গাৰ্গক ব্যক্তিগত ভাবে আক্ৰমন কৰি কিছুমান অদ্ভুত বিশেষণেৰে সম্বোধন কৰা হৈছিল যিটো গৰিহণাৰ যোগ্য আমিও বিচাৰো জুবিনে সদায় গাই যাওঁক পাখি, শব্দ,শিশু আদিত সন্নিবিষ্ট কালজয়ী গীত সমূহ। হৈ পৰক অসমীয়াৰ বুকুৰ কুটুম। জুবিন গাৰ্গৰ হাতত এতিয়াও বহু সময় আছে অসমীয়া সংগীতত নিজৰ আধিপত্য দীৰ্ঘদিন ধৰি বজাই ৰখাৰ। কিন্তু উচ্ছৃংখল এক সামাজিক জীৱন জুবিন গাৰ্গে ত্যাগ কৰক।আমিও বিচাৰো এক সুমধুৰ কণ্ঠেৰে অসমৰ পৰিচয় ভাৰতবাসীৰ আগত দাঙি ধৰাটো। 

No comments: