Friday, October 7, 2011

সলিল চৌধুৰী আৰু অসমীয়া গীত


     সলিল চৌধুৰী, হিন্দী কথাছবি জগতৰ এক সুৰীয়া নাম। পঞ্চাশৰ দশকৰ পৰাই সুৰীয়া ঢৌৰ সৃষ্টি কৰি অহা সলিল চৌধুৰী ভাৰতীয় সংগীত জগতৰ এগৰাকী পুৰোধ্য ব্যক্তি দো বিঘা জমীন কথাছবি খনেৰে হিন্দী কথাছবিৰ সংগীত জগতত ভৰি দিয়া সলিল চৌধুৰীয়ে প্ৰায় সত্তৰ খনৰো অধিক হিন্দী কথাছবিত সংগীত পৰিচালনা কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও বাংলা, মালায়ালম, তামিল, তেলেগু, মাৰাঠী আদি বিভিন্ন আঞ্চলিক ভাষাৰ কথাছবি সমূহতো সংগীত পৰিচালনাৰ দায়িত্ব গ্ৰহন কৰিছিল। অসমীয়া সংগীত জগতত সলিল চৌধুৰীৰ অৱদান খুবেই কম যদিও যি কেইটা গীতৰ সৃষ্টি কৰিছিল সেই কেইটি গীতত আছিল সুৰৰ অপূৰ্ব সমাহাৰ সলিল চৌধুৰীয়ে সুৰ সংযোগ ঘটোৱা কেইটিমান অসমীয়া গীত আছিল মন পছোৱা বা (কথা: ফনী তালুকদাৰ), কপৌপাহি (কথা: ফনী তালুকদাৰ), ফাগুন তোমাক জনালো নিমন্ত্ৰন' (কথা: অনুৰাধা দাস), ফাগুনৰে উতলা বা (কথা: অনুৰাধা দাস) ইত্যাদি। সলিল চৌধুৰীৰ প্ৰায় কেইটা অসমীয়া গীততেই কণ্ঠদান কৰিছিল তেখেতৰ পত্নী তথা সুকণ্ঠী গায়িকা সবিতা চৌধুৰীয়ে। উল্লেখযোগ্য যে সলিল চৌধুৰীৰ সংগীত পৰিচালনাৰে সমৃদ্ধ একমাত্ৰ অসমীয়া কথাছবিখন আছিল অপৰাজেয়’, যিখন চাৰি গৰাকী পৰিচালকে একেলগে পৰিচালনা কৰিছিল চতুৰংগ (ফনী তালুকদাৰ, অতুল বৰদলৈ, মুনীন বায়ন আৰু গৌৰী বৰ্মন) নামেৰে।

সলিল চৌধুৰীৰ সুৰত কেইটিমান অসমীয়া গীত:


No comments: