Tuesday, June 28, 2011

অসমৰ বৰ্তমান পৰিস্থিতি আৰু সংবাদ মাধ্যম

     সংবাদ মাধ্যম সমূহৰ কাম কি? আমি হয়টো পোনচাতেই ক'ম, বাতৰি পৰিবেশন কৰা। কিন্তু আজিৰ সংবাদ মাধ্যম সমূহ বাতৰি দিয়াতেই ক্ষান্ত হৈ আছেনে? বহুতো ৰাষ্ট্ৰীয় সংবাদ মাধ্যমে কেৱল সংবাদ দিয়াতেই ক্ষান্ত হৈ নাথাকি নিজৰ মতামত প্ৰকাশ কৰিবলৈ যায়। যাৰ ফলত বিভ্ৰান্তিত ভোগে দৰ্শক সকল। প্ৰতিটো সংবাদ চেনেলৰে ৰাজনৈতিক মতামত ভিন ভিন। ফলত নিজৰ মতামত প্ৰতিষ্ঠিত কৰিবলৈ গৈ আশ্ৰয় ল'বলগীয়া হয় বহুতো নিম্ন খাপৰ বাতৰিৰ।
     অসমতো যেন এখন অনুৰূপ ছবি। হয়তো ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাপটতকৈও এখন ভয়াবহ ছবি। অসমত হঠাতে আৰম্ভ হোৱা বাতৰি চেনেল সমূহৰ দপদপনিত যেন অসমৰ ৰাইজ দিশহাৰা হৈ পৰিছে। বাতৰি চেনেল সমূহৰ তীব্ৰ বিভ্ৰান্তিমূলক বাতৰিত যেন আজি অসমৰ ৰাইজ বিভ্ৰান্ত। ক্ষমতাত অধিষ্ঠিত কোনো মন্ত্ৰীৰ যেতিয়া নিজৰ এটা বাতৰি প্ৰতিষ্ঠান থাকে, নিশ্চিতভাৱে সেই বাতৰি চেনেলটোৰ পৰা আমি চৰকাৰৰ বেয়া কথাবোৰ কেতিয়াও দেখিবলৈ নাপাওঁ। সদায় ভালটোকই দেখি থাকিম। কিন্তু বেয়াটোক ভাল অথবা ভালটোক বেয়া কৰিবলৈ গৈ যেতিয়া কিছুমান মিথ্যা তথা উচটনি মুলক বাতৰি পৰিবেশন কৰা হয়, তেতিয়া আপুনি কি ক’ব? তেতিয়াও আপুনি সমৰ্থন কৰি থাকিবনে চকুত ক’লা কাপোৰ বান্ধি? অসমৰ পৰিস্থিতি বৰ্তমান উত্তপ্ত। সৌ সিদিনা দিছপুৰত ঘটি যোৱা ঘটনাটোৰ পৰা পৰিস্থিতিয়ে জলন্ত ৰূপ ধাৰণ কৰিছে। তিনিজনকৈ লোক গুলীবিদ্ধ হ’ল। ইয়াৰ বাবে দায়ী কোন সেয়া আইনে নিৰ্ধাৰণ কৰিব (যদিও আমি এই ক্ষেত্ৰত এক সম্পূৰ্ণ এক পক্ষীয় আইন দেখা পাইছো)। আগতে কোৱাৰ দৰে সকলো বাতৰি প্ৰতিষ্ঠান কিছুমান নিৰ্দিষ্ট ৰাজনৈতিক মতাদৰ্শেৰে অনুপ্ৰানিত। কিন্তু আমি দেখা পাইছো, অসমৰ এটা নিৰ্দিষ্ট বাতৰি চেনেলে যেন দিগ বিদিগ হেৰুৱাই হকে বিহকে কিছুমান নিম্নখাপৰ বাতৰি পৰিবেশন কৰি আছে। ভাষাৰ অপপ্ৰয়োগ, অতি নিম্নখাপৰ শব্দৰ প্ৰয়োগ আদিয়ে যেন সীমা চেৰাই গৈছে। বিষয় : অখিল গগৈ। হয়, অখিল গগৈক আক্ৰমণ কৰিবলৈ গৈ যেন শালীনতাৰ সকলো সীমা চেৰাই পেলোৱা হৈছে। কিন্তু এটা বাতৰি চেনেল শালীনতাৰ এটা পৰিধিৰ মাজত থকাটো অতিকে প্ৰয়োজনীয়। অখিল গগৈ দোষী হয়নে নহয় সেয়া বিচাৰ কৰিবলৈ ৰাইজ আৰু আইন আছে।
     বৰ্তমান দেখা গৈছে অসমীয়া সমাজ দুটা ভাগত বিভক্ত। অখিল সমৰ্থক আৰু অখিল বিৰোধী। ভৱিষ্যতৰ পৰিস্থিতিলৈ ই যেন এক ভয়াবহ ইংগিত। ইয়াত অৰিহণা যোগাইছে অসমৰ সংবাদ মাধ্যম সমূহে। বিষয়বস্তু এটাত জনসাধাৰণৰ সমৰ্থন তথা বিৰোধ থকাটো স্বাভাৱিক। কিন্তু সেই বিৰোধ অথবা সমৰ্থন উগ্ৰ আৰু অন্ধ হ’ব নালাগে। কিন্তু কিছুমান অপ্ৰাসংগিক বাতৰিয়ে যেন সমাজখনক দুটা ভাগত বিভক্ত কৰি জনসাধাৰণক উগ্ৰ কৰি তুলিছে। ৰজাঘৰীয়া-প্ৰজাঘৰীয়া সকলো সংবাদ মাধ্যম বাতৰি পৰিবেশন কৰোতে সাৱধান হওঁক। কেৱল বাতৰি পৰিবেশন কৰক, ঘটনাৰ সমৰ্থন অথবা বিৰোধৰ বিশ্লেষণ নহয়। বিশ্লেষণ অসমৰ ৰাইজে নিজেই কৰি ল’ব। অসমৰ ৰাইজৰ নিজৰ বিচাৰ বুদ্ধিৰে প্ৰতিটো ঘটনাৰ বিশ্লেষণ কৰিব পৰা ক্ষমতা আছে। সমাজখন দুভাগত বিভক্ত কৰি ধবংসৰ মুখলৈ ঠেলি নিদিয়ে যেন। নহ’লে অদূৰ ভৱিষ্যতে অসমৰ পৰিস্থিতি যদি আৰু বেয়াৰ ফাললৈ ঢাল খাই তেন্তে ইয়াৰ বাবে চৰকাৰ অথবা অইন কোনো শক্তিতকৈ বেছি দায়ী হ’ব অসমৰ সংবাদ মাধ্যম। কাৰণ জ্বলা জুইত ঘিঁউ ঢালিলে জুই দপদপাই জ্বলি উঠে।

No comments: