Saturday, June 18, 2011

অসমৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা কথাছবি পৰিচালক : সুপ্ৰভা দেৱী




     অসমীয়া কথাছবি জগতত নাৰীৰ অৱদান চিৰস্মৰণীয়। সেই তাহানিতে আইদেউ সন্দিকৈয়ে 'জয়মতী' ত অভিনয় কৰি যি সাহসৰ পৰিচয় দিছিল সেয়া আছিল অবিস্মৰণীয়। জ্যোতিপ্ৰসাদে আৰম্ভ কৰা অসমীয়া কথাছবিৰ স্বৰ্ণিল পথটোত বিভিন্ন পৰিচালকে নিজৰ কীৰ্তিৰে প্ৰস্তুত কৰিছিল ভিন্ন ভিন্ন ছন্দৰ অলেখ কথাছবি। কিন্তু জ্যোতিপ্ৰসাদৰ জয়মতী নিৰ্মান হোৱাৰ প্ৰায় পাঁচোটা দশকলৈকে কোনো মহিলা আগবাঢ়ি অহা নাছিল যি এখন কথাছবি পৰিচালনাৰ ভাৰ ল'ব। সেই সময়ৰ কটকটীয়া সামাজিক বান্ধোনে এই কাম কৰিবলৈ মহিলা সকলক অনুমতি দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত এক বাধাৰ প্ৰাচীৰ হিচাবে থিয় দিছিল কিন্তু তেনে এক সময়তে এগৰাকী মহিলা আগবাঢ়ি আহিছিল এখন কথাছবি পৰিচালনা কৰিবলৈ। কথাছবি খনৰ নাম আছিল – নয়নমনি। পৰিচালিকা গৰাকী আছিল সুপ্ৰভা দেৱী। গোলাঘাটৰ জীয়ৰী আৰু যোৰহাটৰ জে বি কলেজত শিক্ষা সমাপ্ত কৰা সুপ্ৰভা দেৱী আছিল টেবুল টেনিচৰ এগৰাকী চেম্পিয়ন খেলুৱৈ। স্নাতক শিক্ষাৰ পাছতেই ১৯৬০ চনত তেখেত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হয় কোঁচ ৰাজবংশৰ দ্বিজেন্দ্ৰ নাৰায়ন দেৱৰ সৈতে। কোঁচ ৰাজপৰিয়ালৰ বোৱাৰী হিচাবে সুপ্ৰভা দেৱীয়ে এক নতুন পৰিচয় লাভ কৰে। দ্বিজেন্দ্ৰ নাৰায়ন দেৱ আছিল এগৰাকী কলাপ্ৰেমী ব্যক্তি। কথাছবি নিৰ্মানত তেওঁৰ ধাউতি আছিল অসীম। আৰু সেই ধাউতিয়ে পুৰ্ণ ৰূপ পায় ১৯৭১ চনত মুক্তি প্ৰাপ্ত কথাছবি যোগ বিয়োগ ৰ যোগেদি। সুপ্ৰভা দেৱী আছিল কথাছবিখনৰ প্ৰযোজিকা। তাৰ পাছতে তৰামাই, মৰমী আৰু ৰাংঢালী কথাছবি কেইখনৰ প্ৰযোজিকা হিচাবে দায়িত্ব পালন কৰে। ৰাংঢালী কথাছবি খনৰ কাম চলি থাকোতেই স্বামীৰ অকাল বিয়োগ ঘটাত ছবি খনৰ পাছৰ কাম খিনি তেখেতে সাহসেৰে অকলেই চম্ভালিব লগীয়া হৈছিল। ১৯৮৩ চনত তেখেতে পোনপ্ৰথমবাৰৰ বাবে হাত দিয়ে কথাছবি পৰিচালনাৰ কামত ছবিখনৰ নাম আছিল নয়নমনি। চাৰিটা প্ৰিন্টেৰে কথাছবিখনে মুক্তিলাভ কৰিছিল অসমৰ বিভিন্ন প্ৰেক্ষাগৃহত কথাছবিখন যদিও খুব এটা জনপ্ৰিয় হোৱা নাছিল,তথাপি এটা মধ্যমীয়া ব্যৱসায় কৰিছিল। কিন্তু এই চলচ্চিত্ৰ খনেই অসমীয়া কথাছবি জগতত সংযোগ কৰে অসমৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা পৰিচালকৰ নাম, সুপ্ৰভা দেৱী হিচাবে। নয়নমনিৰ পাছতে সৰবজান (১৯৮৫) নামৰ অইন এখন অসমীয়া কথাছবিৰ পৰিচালিকা হিচাবে আছিল সুপ্ৰভা দেৱী এইগৰাকী মহিলাই হয়তো জীৱিতকালত অসমীয়া সমাজখনৰ পৰা যিখিনি স্বীকৃতি পাব লাগিছিল সেইখিনি নাপালে, ইয়াৰ বিপৰীতে তেখেতৰ কৰ্মৰাজি যেন পাহৰণিৰ গৰ্ভতে লীন যাবলৈ ধৰিছে। আৰু এদিন তেনেকৈয়ে যোৱা ১৪ জুন তাৰিখে নীৰৱে আঁতৰি গুচি গল, সুপ্ৰভা দেৱী।

No comments: