Sunday, June 5, 2011

প্ৰসংগ : দুৰ্নীতি বিৰোধী আন্দোলন


     বৰ্তমান ভাৰতবৰ্ষৰ জনগন এক বিভ্ৰান্তিকৰ পৰিস্থিতিৰ মাজেৰে গতি কৰিছে। দুৰ্নীতি ভ্ৰষ্টাচাৰৰ বিৰুদ্ধে চলি থকা আন্দোলন সমুহে প্ৰত্যেক দিনাই নিজৰ ৰূপ সলনি কৰি আছে। চৰকাৰ-দুৰ্নীতি বিৰোধী আন্দোলনৰ নেতা সকলৰ মাজৰ বাক যুদ্ধ, ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বাতৰি চেনেল সমূহৰ নিজস্ব মতামত আদিয়ে, জনসাধাৰণৰ মাজত তীব্ৰ বিভ্ৰান্তি মূলক অৱস্থাৰ সৃষ্টি কৰিছে। কিন্তু এনে বিভ্ৰান্তিবোৰৰ সৃষ্টি হৈছে কিয়? এইবোৰৰ আঁৰত উদ্দেশ্য প্ৰণোদিত এক অপশক্তিৰ হাত থকা বুলি অনুভৱ নহয়নে?
     আন্না হাজাৰেই যেতিয়া দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে এক ব্যাপক আন্দোলন গঢ়ি তুলিছিল, তেতিয়াই গোটেই ভাৰতবৰ্ষতে সৃষ্টি হৈছিল এক ব্যাপক জনজাগৰণ। যাৰ ফলত চৰকাৰে লোকপাল বিধেয়ক খন শক্তিশালী ৰূপত আনিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল কিন্তু এতিয়া চালে বেৰে কোবোৱা কথাৰে যেন সেই প্ৰতিশ্ৰুতি ভংগ কৰিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী, সাংসদ আৰু কিছুমান বিষয়াক ইয়াৰ আওঁতালৈ আনিব নোৱাৰাৰ কথা কৈছে চৰকাৰে। কিন্তু কিয়? এখন দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী দেশৰ ভগৱান জানো? গণতান্ত্ৰিক দেশত প্ৰজায়েই ৰজা। তেনেস্থলত প্ৰধানমন্ত্ৰীল ইয়াৰ আওঁতালৈ অনাৰ যুক্তি নাই কিয়? কোৱা হৈছে ই এক সাংবিধানিক সংকটৰ সৃষ্টি কৰিব। কিন্তু যি গৰাকী প্ৰধানমন্ত্ৰীক জনসাধাৰণে নিৰ্বাচিত কৰি পঠায় (ব্যতিক্ৰম বৰ্তমানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকী!), সেইগৰাকীৰ বিৰুদ্ধে জনসাধাৰণে লোকপাল আইনৰ যোগেদি মাত মতাৰ অধিকাৰ নাই কিয়? কংগ্ৰেছৰ শাসনকালত যি হাৰত দুৰ্নীতি হবলৈ ধৰিছে, সেই দিশলৈ চাই এই বিধেয়ক খন যেনে তেনে নানিবলৈকে চৰকাৰে চেষ্টা কৰি আছে। সেই উদ্দেশ্যেই এই নতুন ভেকোঁভাওনা। আৰু বেলেগ বেলেগ ৰাজনৈতিক দলেও ইয়াৰ সমৰ্থনত শক্তিশালী ৰূপত আগবাঢ়ি অহা নাই কাৰণ সকলোৱেই যে দুৰ্নীতিৰ বোকাত লুতুৰি পুতুৰি।
     এতিয়া আহোঁ বাবা ৰামদেৱৰ লা ধনৰ বিপক্ষে আৰম্ভ কৰা আন্দোলনৰ। নি:সন্দেহে এক বৃহৎ ইছ্ছ্যু। ভাৰতৰ বাহিৰত কিমান কোটি কোটি টকা কলা ধন চানি আছে তাৰ কোনো হিচাবেই নাই। এইবোৰ ঘূৰাই অনাটো প্ৰয়োজনীয় নহয় জানো? নে এইটোও এটা অপ্ৰাসংগিক ইছ্ছ্যু? কিন্তু বহুলোকে ৰামদেৱৰ এই আন্দোলনক ৰাজনৈতিক উদ্দেশ্য প্ৰণোদিত হিচাবে অভিহিত কৰিছে। কিন্তু তেওঁ যিটো ইচ্ছ্যু লৈ আন্দোলন আৰম্ভ কৰিছে, সেইটো উপেক্ষা কৰিবলগীয়া কোনোপধ্যেই নহয়। যদি জনসাধাৰণৰ এনে সমৰ্থনেৰে ৰামদেৱে নিজৰ ৰাজনৈতিক লাভালাভ সিদ্ধি কৰিব খুজিছে, তেন্তে এদিন হয়তো এই জনসাধাৰণেই ৰামদেৱক উচিত শাস্তি দিব। তেওঁৰ অনুষ্ঠানৰ বৃহৎ সম্পত্তি সমূহ লৈও চৰকাৰে প্ৰশ্নৰ অৱতাৰণা কৰিছে। উচিত তদন্ত হওঁক ইয়াৰ কিন্তু সেয়া চৰকাৰে কৰিব নিবিচাৰে, কাৰণ চৰকাৰক সদায় এটা ইচ্ছ্যু লাগে, জনসাধাৰণৰ মনত বিভ্ৰান্তি ওপজাবলৈ।
      এতিয়াও এচামে তীব্ৰ বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি কৰি আছে এই দুৰ্নীতি বিৰোধী আন্দোলনক লৈ। আমি আন্না হাজাৰে অথবা ৰামদেৱক সমৰ্থন দিব নালাগে, কিন্তু তেওঁলোকে আৰম্ভ কৰা আন্দোলনৰ কাৰণবোৰক আমি সমৰ্থন দিব নোৱাৰো কিয়? আমি সকলো এক হ'ব নোৱাৰো কিয় দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে? নে ভোগবাদিতাৰ কৰাল গ্ৰাসত নিমজ্জিত বৰ্তমান সমাজ খনৰ দুৰ্নীতি অনিয়ম আমি সদায় এনেদৰেই থকাটো বিচাৰো?

No comments: