Sunday, May 22, 2011

এখন অসাধাৰণ সাধাৰণ কথাছবি

     বহুদিনৰ আগৰ পৰা এখন চিনেমা চাবলৈ পন কৰি আছিলো, দা কিংচ স্পীচ (The King’s Speech) আমোদজনকভাবে একাডেমী বঁটা পোৱাৰ পাছতেই চিনেমাখন গোটাই থৈছিলো যদিও বিভিন্ন কামৰ হেঁচাত চাবলৈ সময় পোৱা নাছিলো। কিন্তু কিছুদিন আগতে চিনেমা খন চালো। অভিভূত হৈ পৰিলো। মনলৈ অনুশোচনা আহিছিল, ইমান দিনে কিয় এই চিনেমা খন চোৱা নাছিলো।
     বৃটিছ ৰাজ পৰিয়ালৰ ৰাজকুমাৰ প্ৰিন্স এলবাৰ্টৰ ৰাজহুৱা ভাষণত কথা কওঁতে হোৱা অসুবিধাক (stammer) কেন্দ্ৰ কৰি নিৰ্মিত এই ছবিখন চাই উঠি ভাবিছিলো কেনেকৈ এনেকুৱা সাধাৰণ ঘটনা এটাৰেও এক অসাধাৰণ কথাছবি নিৰ্মান কৰিব পাৰি? কথা কওঁতে অথবা বক্তৃতা দিওঁতে মুখত কথা লাগি ধৰা অসুবিধাৰ বাবেই প্ৰিন্স এলবাৰ্ট বৃটিছ ৰাজপাটৰ পৰা সদায় আঁতৰি থাকিবলগীয়া পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছিল। যাৰ বাবে নিজ ভ্ৰাতৃ প্ৰিন্স এডৱাৰ্ডক সমৰ্থন কৰিছিল, কিন্তু দুবাৰকৈ বিবাহিতা এগৰাকী মহিলাৰ প্ৰেমত হাবু ডুবু খোৱা এডৱাৰ্ডে বৃটিচ ৰাজপৰিয়ালৰ সন্মানৰ খাতিৰত হেৰুৱাব লগীয়া হৈছিল ৰাজপাট ফলত প্ৰিন্স এলবাৰ্টৰ ৰাজপাটত বহাৰ বাহিৰে অন্য কোনো গত্যন্তৰ নাছিল। কিন্তু এটা কথায়েই তেওঁক অনবৰতে শংকিত কৰি ৰাখিছিল। জনসাধাৰণৰ আগত তেওঁ ভাষণ দিব কেনেকৈ? কথা কওঁতে মুখত লাগি ধৰা এজন ব্যক্তি যদি ৰজা হয় তেন্তে বৃটিছ ৰাজপৰিয়াল, জনসাধাৰণ তথা বিশ্বৰ সন্মুখত হাঁহিয়াতৰ পাত্ৰ হৈ পৰাৰ পূৰ্ণ সম্ভাৱনা আছিল। আৰু ই আছিল বৃটিছ ৰাজ পৰিয়ালৰ বাবে এক অপমানজনক তথা এক লজ্জাজনক ঘটনা। কিন্তু এনে সময়তে এগৰাকী অষ্ট্ৰেলিয়ান স্পীচ থেৰাপিষ্ট লায়নল জৰ্জ হৈ পৰিছিল তেওঁৰ বাবে ভগৱান স্বৰূপ। লায়নলৰ একান্ত চেষ্টা আৰু একাগ্ৰতাৰ বলতে প্ৰিন্স এলবাৰ্টে শেষলৈ কিং জৰ্জ ষষ্ঠ হিচাবে নিৰ্বিঘ্নে বিবিচি যোগে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত দেশবাসীক উদ্দেশ্যি ভাষণ দিছিল
     সত্য ঘটনাৰ ওপৰত আধাৰিত এই কথাছবি খনে মনত এক গভীৰ সাঁচ বহুৱালে। ইমান সহজ সৰল তথা কোনো জটিলতা নথকা কথাছবি এখন বহুদিনৰ মুৰত উপভোগ কৰিলো। সাধাৰণ কথা এটাকে অসাধাৰণ ৰূপত ডাঙি ধৰি পৰিচালক টম হুপাৰে নিজৰ কৃতিত্বৰ পৰিচয় দাঙি ধৰিলে এই কৃতিত্বৰ জোৰতে চাৰিটাকৈ একাডেমী বঁটা আজুৰি আনিবলৈ সক্ষম হল এই কথাছবি খনে। প্ৰিন্স এলবাৰ্টৰ চৰিত্ৰত চৰিত্ৰত অভিনয় কৰা কলিন ফাৰ্থৰ অভিনয় অনবদ্য, যাৰ বাবে তেওঁ শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ একাডেমী বঁটাটো দখল আনিবলৈ সক্ষম হল। মুঠৰ ওপৰত সকলোৰে বাবে ই এখন মাষ্ট ৱাটচ্ কথাছবি।

1 comment:

ijoni said...

পঢ়িলো আৰু চালো ।ভাল লাগিল ।