Tuesday, May 17, 2011

অসম বিধান সভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফল আৰু কিছু অনুভৱ

     নিৰ্বাচন গ’ল, ফলাফল আহিল। সকোলোৰে বাবে হয়তো এক অবিশ্বাস্য ফলাফল। খোদ কংগ্ৰেছ দলেই হয়তো ভবা নাছিল এই ফলাফল। বিৰোধী বাহিনীয়ে চৰকাৰ গঠনৰ কুচ কাৱাজ কৰাৰ সপোন, সপোন হৈয়ে থাকিল। অসমৰ ৰাজনৈতিক আৰু সামাজিক ভৱিষ্যতৰ বাবে এক কালসন্ধ্যা হিচাবে উত্থান ঘটিল বদৰুদ্দিন আজমলৰ এ আই ইউ ডি এফৰ। যিটো হয়তো কংগ্ৰেছে সত্তৰোধিক আসন পোৱাতকৈয়ো নাভুত নাশ্ৰুত কথা।
    কিন্তু আমি জনসাধাৰণে বিবেক ভোটেৰে চৰকাৰখন গঠন কৰিলোনে? নাই কৰা। কিছুমান ভণ্ড, অকৰ্মন্য বিধায়ক পুনৰ বিধায়ক হৈ জিকি আহিল। দুদিনমান আগতে লক্ষীমপুৰ জিলাৰ বিহপুৰীয়া আৰু নাওবৈছা সমষ্টিৰ কিছু অংশ ভ্ৰমন কৰিছিলো। খোদ বিহপুৰীয়া নগৰীৰ মাজ মজিয়াত ৰাস্তা ঘাটৰ অৱস্থা দেখি চকু কপালত উঠিছিল। কেনেকৈ এজন বিধায়কে পাঁচ বছৰ সাধাৰণ ৰাস্তা এটা নবনোৱাকৈ জিকি আহিব পাৰে? নাওবৈছা সমষ্টিৰ কথাটো নকওঁৱেই। ইয়াত 5-6 কিমি দৈৰ্ঘ্যৰ কিছুমান ৰাস্তা পাৰ হ’বলৈ সময় লাগে প্ৰায় আধা ঘণ্টা। দুয়োটা সমষ্টিৰ বিধায়ক কংগ্ৰেছ দলৰ আৰু দুয়োজনেই সগৌৰেৱেৰে ৰাইজৰ সঁহাৰি লভি বিধান সভাত পুনৰ পাঁচ বছৰ আৰাম কৰিবলৈ সুবিধাকন পালে। এখন গনতান্ত্ৰিক দেশ য'ত বিধায়কো ধৃতৰাষ্ট্ৰ, ভোট দাতাও ধৃতৰাষ্ট্ৰ! ইয়াত কোনো সন্দেহ নাই যে দুৰ্নীতিৰ ইটাৰে কংগ্ৰেছ দলে 'উন্নয়ন'ৰ দেৱাল বান্ধি পুনৰ ক্ষমতালৈ আহিল, আৰু অহাৰ পূৰ্ণ সম্ভাৱনাও আছিল যিহেতু ইয়াৰ কোনো বিকল্প উপায় নাছিল। কিন্তু অকামিলা বিধায়ক সকলৰ বিধান সভাৰ মজিয়াত কাম কি? আমিয়েই জানো জিকাই পঠোৱা নাই এওঁলোকক? ইয়াৰ মাজতে শাসক বিৰোধীৰ বহু কেইগৰাকী অকামিলা বিধায়কে পৰাজয় বৰণ কৰিছে, কিন্তু সেয়াই যথেষ্ট জানো?
      ইয়াত কোনো দ্বিমত নাই যে তৃতীয় বাৰৰ বাবেও চৰকাৰ কংগ্ৰেছ দলেই গঠন কৰিলেহেঁতেন। কাৰণ অসমত বৰ্তমান বিৰোধী বোলা কোনো বস্তুৱেই নাই। শ শ শ্বহীদৰ তেজেৰে গঢ়া অসম গন পৰিষদৰ অৱস্থা পানীত হাঁহ নচৰা। বিদেশী বিতাৰণ আন্দোলন আৰম্ভ হোৱাৰ সময়ত মোৰ জন্মই হোৱা নাছিল। কিন্তু জ্যেষ্ঠ জনৰ মুখেৰে এই দলৰ প্ৰতি মানুহৰ কিমান আন্তৰিকতা আছিল সেয়া শুনিলে আজিও শিহৰিত হৈ উঠো। কিন্তু ক্ষমতাৰ লোভে এই দলৰ নেতৃত্বক অন্ধ কৰি দিলে ঠিক ধৃতৰাষ্ট্ৰৰ দৰে। কি যুক্তিত এইটো দলক ৰাইজে ভোট দিব? প্ৰফুল্ল কুমাৰ মহন্তকে ধৰি পূৰ্বৰ নেতাসকল যেতিয়ালৈকে এইটো দলত থাকে তেতিয়ালৈকে এই দলৰ ভৱিষ্যত অন্ধকাৰ।
     অসমৰ ৰাজনীতিত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিয়ে চমক সৃষ্টি কৰিব বুলি আটায়ে আশা পালি আছিল। পূৰ্বৰ নিৰ্বাচন সমূহত যথেষ্ট ভাল ফলাফল দেখুওৱা এই দলটোৱে মুখ থেকেচা খালে নেতৃত্বৰ নিজৰ মাজতে লগা খোৱা কামোৰাৰ ফলত। ক'বলৈ গলে ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিত সবল নেতৃত্বই নাই।
     অসমৰ ৰাজনীতিত ধুমকেতুৰ দৰে দৰে উজলি উঠিল বদৰুদ্দিন আজমলৰ এ আই ইউ ডি এফ। নি:সন্দেহে চিন্তনীয় বিষয়। সাম্প্ৰ্দায়িক ৰাজনীতিয়েই যাৰ লক্ষ্য, তেনে এটা দলৰ দ্বিতীয় বৃহৎ দল হিচাবে অসমত উত্থান যেন ভৱিষ্যতৰ অসমত এক ভয়ানক কাল ধুমুহাৰ ইংগিত।
     এতিয়া অসমত প্ৰয়োজন কংগ্ৰেছৰ বিকল্প এক শক্তিৰ। এক নতুন উদ্যমেৰে গঠিত এক শক্তিশালী নতুন ৰাজনৈতিক দলৰ। কিন্তু সেয়া জানো সম্ভৱ?

2 comments:

dwijenmahanta said...

সুন্দৰ আৰু যুক্তিপুৰ্ণ হৈছে।

সঞ্জয় কলিতা said...

সচাই অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়, এ আই ইউ ডি এফ দলৰ উথ্থান অসমৰ ৰাজনৈতীক প্ৰেক্ষাপটত চিন্তনীয় বিষয়..