Sunday, January 30, 2011

অসম সাহিত্য সভাৰ বৰ্তমানৰ স্বৰূপ



     ৰিণি ৰিণিকৈ এতিয়াও মনত আছে সেই সভা খনৰ কথা। এগৰাকী বয়সস্থ মানুহ এটা শুকুলা হাঁহৰ ওপৰত উঠি সকলোকে নমস্কাৰ কৰি আগবাঢ়ি গৈছিল। বুজিপোৱা নাছিলো তেতিয়া ভালকৈ, প্ৰকৃততে কি হৈ আছিল। এটায়ে কথা জানিছিলো যে সেইখন আছিল কিতাপৰ মেলা, লিখাপঢ়া কৰা বহুতো ডাঙৰ ডাঙৰ লোক আহে তালৈ, প্ৰতিবছৰে হয় মেলা খন। কিন্তু যেতিয়া অলপ ডাঙৰ হলো, যেতিয়া কুইজত প্ৰশ্ন সোধা কৰিলে যে, অসম সাহিত্য সভাৰ বৰ্তমান সভাপতিগৰাকী কোন বুলি, উপলব্ধি কৰিছিলো সেই সভাখনৰ গুৰুত্ব। বুজি উঠিছিলো সেই শুকুলা হাঁহত উঠি যোৱা ব্যক্তি গৰাকী আছিল অসম সাহিত্য সভাৰ সেইবাৰৰ সভাপতি নৱকান্ত বৰুৱা দেৱ। যেতিয়াই অলপ কিতাপ পত্ৰ পঢ়া আৰম্ভ কৰিলো তেতিয়া বুজিছিলো অসমৰ সাহিত্য জগতৰ আঁত ধৰা অনুষ্ঠানটোৱেই হ, অসম সাহিত্য সভা।
     অসমীয়া সাহিত্যৰ কাণ্ডাৰী সকলৰ দ্বাৰা গঠিত এই অসম সাহিত্য সভা দেশৰ ভিতৰতে এটা উল্লেখযোগ্য জাতীয় অনুষ্ঠান। পদ্মনাথ গোহাঞি বৰুৱাৰ পৰা ৰংবং তেৰাঙলৈ এক অবিৰত যাত্ৰা। কিন্তু এটা প্ৰশ্নবোধক চিনে সদায় মনত খুন্দিয়াই থাকে, অসম সাহিত্য সভা আজিৰ দিনত কিমান প্ৰাসংগিক? অসমৰ জাতীয় জীৱনত সঁচাকৈয়ে কিবা উল্লেখযোগ্য অৱদান আছেনে অসম সাহিত্য সভাৰ? অসমৰ সাহিত্য সংস্কৃতিক বিশ্ব দৰবাৰত প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ কি কৰিছে অসম সাহিত্য সভাই? অসমীয়াৰ গাঁঠিৰ ধনেৰে প্ৰতিষ্ঠিত অসম সাহিত্য সভাই আজি দেখোন সগৌৰৱেৰেব পৰা হআমাকো ব্যৱসায়ীৰ চান্দা লাগিবই।সাহিত্যৰ তথাকথিত কাণ্ডাৰী সকলৰ আজি এই ভাষ্য। সাহিত্য সভাৰ অধিবেশনৰ নামত আচ্লতে কি হয়? কেইগৰাকী মান নেতা পালিনেতাৰ আদৰণী সমিতিত মইমতালি,ক্ষমতা অৰ্থৰ নিৰ্লজ্জ প্রদৰ্শন, কেলেংকাৰী ইত্যাদি। এইবোৰেই হয় আজিকালিৰ সাহিত্য সভাত। সাহিত্য চৰ্চা কম, ৰাজনৈতিক চৰ্চা বেছি।  পদ্মনাথ-লক্ষীনাথৰ অসম সাহিত্য সভা আজিকালি আদালতত কাঠগড়াত যুঁজে বিভিন্ন কেলেংকাৰীক লৈ। একো একো জন বিষয়ববীয়াই বছৰ বছৰ ধৰি একো একোটা বিষয় বাব দখল কৰি ৰজা হৈ থাকে,নিৰ্বাচনৰ নামত ভণ্ডামি কৰি। এটা সময় আছিল যেতিয়া অসম সাহিত্য সভাৰ সভাপতি পদটো আছিল এক অতি সন্মানীয় পদ। কিন্তু আজি যেন এইটো পদৰ পৰা কিছু সংখ্যক সাহিত্যিকে নিজকে নিলগত ৰাখে। সাহিত্য সভাৰ অৱস্থা আজি ইমানেই পানীত হাঁহ নচৰা! সাহিত্য সভাৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ আজি ইমান বছৰৰ পাছতো আজি অসমীয়া ভাষা সংস্কৃতিৰ অৱস্থা আজিও দুখলগা। বছৰি বছৰি একো একো খন অধিবেশন পাতিয়েই, বাহিৰৰ কেইগৰাকীমান বিদগ্ধ পণ্ডিতক মাতি গামোছা পিন্ধাই নিজৰ ঢাক ঢোল বজায়েই নিজৰ দায়িত্ব সামৰিছে। অসম সাহিত্য সভাৰ প্ৰতি যে বৰ্তমান নৱপ্ৰজন্মৰ মন তীব্ৰ বিতৃষ্ণাৰে ভৰি আছে, সেয়া অসম সাহিত্য সভাই অনুধাৱন কৰাৰ সময় আহি পৰিছে। অসমৰ জাতীয় জীৱনলৈ অতুলনীয় অৱদান আগবঢ়াই যোৱা মনিষী সকলৰ একান্ত প্ৰচেষ্টাত গঢ় লৈ উঠা এই অনুষ্ঠান আজি কিছুসংখ্যক সুবিধাবাদী তথাকথিত সাহিত্যিকৰ কবলত। যদি এনেকৈয়ে চলি থাকে তেন্তে ই ভৱিষ্যতে ইমানেই এলাগী হৈ পৰিব যে,সেই স্কুল কুইজৰ অসম সাহিত্য সভাৰ বৰ্তমান সভাপতি কোন?” বোলা প্ৰশ্ন টোৱেই হয়তো এদিন কোনেও নোসোধা হব।


1 comment:

dwijenmahanta said...

একেবাৰে ১০০% সচা কথা।