Thursday, January 6, 2011

'বিতৰ্ক'ৰ সংজ্ঞা

কেতিয়াবা এই 'বিতৰ্ক' শব্দটোক লৈ মোৰ খুবেই খেলিমেলি অনুভৱ হয়। আচলতে শব্দটো এনে কিছুমান ঠাইত প্ৰয়োগ হয় যে, শব্দটো ধনাত্মক ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ হয় নে ঋণাত্মক ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ হয় উৱাদিহ নাপাওঁ। অসমত কিন্তু এই শব্দটোৰ খুবেই প্ৰচলন আছে। বিতৰ্ক হওঁক নহওঁক, কিবা এটা বজাৰত ওলোৱাৰ আগে আগে 'বিতৰ্ক' শব্দটো যদি লগাই দিয়া যায়, নিশ্চয় ভাল বজাৰ এখন পোৱা যায়। গানৰ মুক্তিৰ আগে আগে প্ৰচাৰ কৰা হয়, 'এই বছৰৰ বহু বিতৰ্কিত বিহুগীত/আধুনিক গীত'। লাগিলে সেইটো শুনিব নোৱাৰা বেসুৰা গানেই হওঁক। কিতাপৰ ক্ষেত্ৰতো একেই, এইবাৰৰ বহু বিতৰ্কিত গ্ৰন্থ। তেনেকুৱা বহু বিতৰ্কিত গ্ৰন্থ কিনিছিলোও বহু কেইখন, কিন্তু পঢ়ি উঠি তৰ্ক কৰিবলৈয়ে একো বিচাৰি নাপালো, বিতৰ্কৰ কথা বাদেই দিলো। কিছুমান বিজ্ঞাপনটো এখোপ চৰা।  এনেবোৰ বিজ্ঞাপনে ৰাইজক জনায়, 'মুক্তি হোৱাৰ আগতেই বিতৰ্কৰ সৃষ্টি' হোৱা বুলি। হেৰৌ, মুক্তিৰ আগত নো বিতৰ্কিত হ'ল কেনেকৈ? না ৰাইজে শুনিলে, না ৰাইজে পঢ়িলে! অৱশ্যে প্ৰযোজক, প্ৰকাশক, গায়্ক, লেখক আদিৰ মাজতে তৰ্ক বিতৰ্ক হৈ যদি মুক্তি পাইছে তেন্তে নাজানো আৰু! ভ্ৰাম্যমানৰ নাটকৰ ক্ষেত্ৰটো শুনিছো 'এই বছৰৰ এখন বহু বিতৰ্কিত নাট'(লাগিলে সেইখন কোনোবা হিন্দী কথাছবিৰ নকলেই হওঁক্!!)।আজিকালিটো টিভিৰ কাৰ্য্যসূচীও 'বহু বিতৰ্কিত' বুলিহে বিজ্ঞাপন দিয়ে। 'বিতৰ্ক' শব্দটোৰ যে অৱস্থা নাইকিয়া হৈ গৈছে! হাতী-ঘোঁৰা সকলোৰে আগত 'বিতৰ্ক' লগাই কিন্তু ভাল টকা ঘটি থকা হৈছে। এনেও আমিবোৰ বিতৰ্ক প্ৰেমীয়ে মানুহ, য'তেই বিতৰ্ক তাতেই মাতষাৰ মাতিবলৈ সাজু হৈয়েই থাকোঁ।

বি.দ্ৰ. মোৰ ব্লগৰ এই পোষ্টটোও খুবেই বিতৰ্কিত দেই!

No comments: