Monday, January 10, 2011

অসমৰ সমাজ জীৱনত ঢেঁকী

অসমত এতিয়া উৎসৱৰ বতৰ। ভোগালী আহি আছে অতি উলাহেৰে। অসমৰ গাঁৱে ভূঁঞে এতিয়া হয়তো বিহুৰ বাবে পিঠা পনা বনোৱাৰ ঢৌ। আকাশ বতাহ বৰ্তমান মুখৰিত হৈ উঠিছে ঢেঁকীৰ শব্দত। অসমৰ গ্ৰাম্য সমাজ জীৱনৰ এটি অবিচ্ছেদ্য অংগ হল ঢেঁকীশাল। ভোগালী বিহু আৰু ৰঙালী বিহুত ঢোঁলৰ ছেঁৱৰ লগত যেন ঢেঁকীৰ শব্দই বিহুত অইন এটি উৎসাহৰ ৰহণ সানে। অসমত অতীজৰে পৰা ঢেঁকীৰ প্ৰচলন হৈ আহিছে। প্ৰায় পাঁচ হাত মান দীঘল আয়তাকাৰ কাঠৰ টুকুৰাৰ আগফালে এটা ফুটা কৰি তাত ভাল কাঠৰ দীঘলীয়া টুকুৰা এডাল লগোৱা হয়, যাক আমি ঢেঁকীথোৰা বোলো। এই থোৰা ডাল সাধাৰণতে মজবুত কাঠৰ হব লাগে।  থোৰাটোৰ একেবাৰে মূৰত এটা লোহাৰ আঙুঠি সদৃশ এটি টুকুৰা থাকে যাক গুলচ বুলি কোৱা হয়। থোৰাটো যিটো অংশত পেলাই ৰখা হয় তাক খুবলি বোলা হয়। সাধাৰণতে শিল এচটাত গাত খান্দি খুবলি প্ৰস্তুত কৰা হয়। ঢেঁকীৰ একেবাৰে পাছফালৰ যিখিনি অংশ ভৰিৰে ব্যৱহাৰ কৰা হয় সেইখিনি হফিছা। সেইখিনিৰ পৰাই অলপ আঁতৰতে এডাল শলাৰে ঢেঁকীৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰা হয় যাক আষল শলা বুলি কোৱা হয়। এই শলা ডাল দুয়োফালে দুডাল Y আকৃতিৰ সৰু কাঠৰ খুটাত লগাই ৰখা হয়, যাক কটৰা' বোলা হয়। অসমীয়াৰ লগতে বিভিন্ন অইন বহুতো জাতি জনজাতিৰ লোকেও ঢেঁকী ব্যৱহাৰ কৰা দেখা যায়। অসমৰ সাহিত্য সংস্কৃতিৰ লগত ঢেঁকী ওত:প্ৰোত:ভাৱে জড়িত। ঢেঁকীৰ বিষয়ে অসমীয়া সমাজ জীৱনত প্ৰচলিত ফঁকৰা যোজনা বিধেই হঅচিন কাঠৰ থোৰা নলগাবা। ৰসৰাজে তেজীমলা সাধুটোতো ঢেঁকীৰ উল্লেখ কৰিছে।  

চিত্রত: ১গুলচখুবলিঢেঁকীথোৰাফিছাকটৰাআষল শলা

(প্রসংগ পুথি: অসমীয়া সংস্কৃতিৰ কণিকা)

No comments: