Sunday, January 9, 2011

ক্ৰিকেটৰ প্রতি মোৰ মোহভংগ ঘটিল কিয়?

এটা সময় আছিল যেতিয়া টিভিত ক্ৰিকেট চলি থাকোতে পঢ়াত মন নবহিছিল। সেয়া আছিল স্কুলীয়া দিনৰ কথা। মেট্ৰিক পৰীক্ষাৰ আগে পাছে হোৱা খেল চোৱাৰ পৰা বৰ বেয়াকৈ বঞ্চিত হৈছিলো। খেলৰ স্কোৰ বোৰ নজনালৈকে পেটলৈ ভাত যোৱা নাছিল। স্কুলতো খুবেই আলোচনা চলিছিল। সিদ্ধু, মাঞ্জৰেকাৰ কোন কূটা? আমি নিজেই বিশেষজ্ঞৰ দৰে আলোচনা কৰিছিলো লগৰীয়া বোৰৰ সৈতে।কিন্তু ক্ৰিকেটৰ প্ৰতি হঠাতে মোহভঙ্গ ঘটিছিল তেতিয়া, যেতিয়া ২০০০ চনত মেচ ফিক্সিং’ নামৰ শব্দ এটায়ে ধুমুহাৰ সৃষ্টি কৰিছিল। হেন্সি ক্ৰনিয়েৰ কেলেংকাৰী বোৰ যেতিয়া পোহৰলৈ আহিল তেতিয়াৰ পৰাই ক্ৰমান্বয়ে ক্ৰিকেটৰ পৰা আঁতৰি আহিবলৈ ধৰিলো।  সেই সময়ত হয়তো ভাবিবই পৰা নাছিলো যে ক্ৰিকেটৰ দৰে খেলতো টকাৰ বিনিময়ত ফলাফল নিৰ্ণয় কৰিব পৰা যায়। নাজানো কিয়, তেতিয়াৰে পৰাই ক্ৰিকেটৰ লগত সম্পৰ্ক ক্ৰমান্বয়ে কমি আহিল। এতিয়া মাত্ৰ কোন খন খেলত কোন জিকিল, কোনে কিমান স্কোৰ কৰিলে, বাতৰি পঢ়ি তাক জানিব লাগে বাবেহে জানো। কিন্তু এতিয়া ক্ৰিকেটৰ যিটো ৰূপ দেখা পাইছো, সেইটো দেখিহে কেতিয়াবা আচৰিত হৈ যাওঁ। ক্ৰিকেট যে বৰ্তমান এটা খেলা হৈ আছে তেনে অনুভৱ নহয়, এতিয়া ই এটা হাজাৰ হাজাৰ কোটি টকাৰ উদ্যোগ মাথোঁ। বৰ্তমান টকাৰ লগত ক্ৰিকেটক এনেকৈ সাঙুৰি লোৱা হৈছে যে, ই বজাৰৰ পণ্য সামগ্ৰীত পৰিণতহৈ পৰিছে,ত কোটি কোটি টকাত খেলুৱৈ বিক্ৰী হয়, বজাৰত শাক পাচলি বিক্ৰী হোৱাৰ দৰে। যোৱাকালি একে সময়তে দুটা বাতৰি দুটা বেলেগ বেলেগ নিউজ চেনেলত দি আছিল, এটা ফালে দেখুৱাই আছিল আই পি এল ৰ বাবে কোটি কোটি টকাৰ দৰদাম আৰু আনফালে উত্তৰ ভাৰতৰ শীত প্ৰৱাহৰ ফলত ঘৰৰ বাহিৰত থাকিবলগীয়া হোৱা কিছুলোকৰ দুখ কষ্টবোৰ। আচৰিত হৈ যাওঁ একে সময়তে একেখন দেশৰে দুখন বিপৰীত প্ৰতিচ্ছবি!! এতিয়া ঘূৰি আহো ক্ৰিকেটলৈ। ক্ৰিকেটৰ এই বানিজ্যিকীকৰণে ক্ৰিকেটৰ কিমান উপকাৰ সাধিব সেয়া বিতৰ্কৰ বিষয়। কাৰণ এতিয়া ক্ৰিকেট হৈ পৰিছে ৰাজনীতিবিদ, ব্যৱসায়ী আদিৰ মুনাফা লুটাৰ এটা উপায়। যিমানেই আই পি এল নোলাওঁক কিয়, এতিয়াও বহুতো ক্ৰিকেটপ্ৰেমী আছে যি সকলে ক্ৰিকেটৰ ধ্ৰুপদী ৰূপটোকে ভাল পায় আৰু তেনে ক্ৰিকেট এতিয়াও কিছু প্ৰচলিত হৈ আছে কিন্তু যেতিয়াই কোনো বস্তু মুনাফা লুটাৰ আহিলা হৈ পৰে তেতিয়াই ই ধ্বংসলৈ গতি কৰে,লাগিলে যিমানেই জনপ্ৰিয় নহওঁক কিয়! আই পি এলো যেন তাৰেই এটা উদাহৰণ। এই বোৰ কাৰণতে ক্ৰিকেটৰপৰা আঁতৰি আহিলো,কিন্তু শচীনে যেতিয়া এটা শতকীয় ইনিংচ খেলাৰ বাতৰি পাওঁ, আজিও আনন্দিত হওঁ। ক্ৰিকেট ভাল নাপালো কি হ? শচীন সদায়েই মোৰ প্ৰিয় হৈ থাকিব,এজন প্ৰকৃত ক্ৰিকেট খেলুৱৈ হিচাবে!

No comments: