Sunday, January 2, 2011

ভাল মানুহ হিচাবে জীয়াই থকাৰ সংকল্প!

এটা নতুন দশকৰ প্রথম দিন! মোবাইল ফোনটোত জমা হৈ থকা এচ এম এচ বোৰ এফালৰ পৰা পঢ়ি গৈছো। এঠাইত এটা এচ এম এচত অলপ থমকি ৰ'লো। নতুন বছৰৰ সংকল্পক লৈ বন্ধু এজনৰ এটা এচ এম এচ। অহা বছৰৰ পৰা মদ্যপান বাদ্! উফ্! এইবোৰটো বহু পুৰণি সংকল্প। প্ৰতিবছৰেটো এইবোৰেই শুনি আহিছো। নতুনত্ব একো নাই। মোৰ নিজৰ মনতে কিছুমান ভাৱৰ বুৰবুৰণি উঠিছিল এচ এম এচ টো দেখি। ভাবিছিলো, মই নিজেনো কি সংকল্প ল'লো নতুন বছৰ হিচাবে? কিন্তু সংকল্প ল'বলৈ একোৱেই নাই দেখোন। মনত খেলাইছিল, আমি সকলোৱেই যদি ভাল মানুহ হৈ থকাৰ সংকল্প এটাকে ল'লোহেঁতেন, তেন্তে পৃথিৱীখন কিমান সুন্দৰ হৈ পৰিলহেঁতেন! সকলো সমস্যাৰ উৎসটো আমি মানুহ নামৰ প্ৰাণীবিধেই। হত্যা, হিংসা, দুৰ্নীতি, কেলেংকাৰী আদিৰে সমাজখনটো আমিয়ে কলুষিত কৰি তুলিছো। সৌ সিদিনা বাতৰিত দেখিছিলো গুৱাহাটীৰ মাজমজিয়াত এগৰাকী নাৰীয়ে অইন এগৰাকী নাৰীৰ ওপৰত অত্যাচাৰ চলোৱাৰ শিহৰণকাৰী দৃশ্য। ভাবিছিলো আমি মানুহবোৰ ইমান নীচ কেনেকৈ হ'ব পাৰিলো? আজি সমাজখন এনেকুৱা এটা পৰ্য্যায় পাইছেগৈ যে আমি নিজৰ বাহিৰে আনক চিনি পাবলৈ এৰি দিছো। সকলোতে নিজৰ স্বাৰ্থ জড়িত হৈ থাকে। কাৰোবাক লাগে প্রতিপত্তি, কাৰোবাক লাগে ক্ষমতা। কিন্তু আমি এবাৰ হ'লেও ভাবি চাইছো নে যে এইবোৰ আহৰণ কৰাৰ নামত আমি সমাজ খনৰ কিমান ক্ষতি কৰি আছো? আমি নিজকে শুধৰাবলৈ কিবা ব্যৱস্থা হাতত লৈছোনে? নতুন বছৰ প্ৰতিবাৰে আহে, আৰু প্ৰতিবছৰে আমি নতুন সংকল্প লওঁ। কিন্তু আমি কেতিয়াবা ভাল মানুহ হিচাবে জীয়াই থকাৰ সংকল্প লৈছোনে? হয়, ভাল মানুহ হিচাবে জীয়াই থাকিবলৈ খুবেই টান, বিশেষকৈ আজিৰ যুগত। কিন্তু সমাজখনৰ একো ক্ষতি নোহোৱাকৈ ভাল মানুহ হিচাবে জীয়াই থাকিব পাৰি নিশ্চয়। যেতিয়ালৈকে আমি নিজেই নিজকে শুধৰাব নোৱাৰো, সমাজ ব্যৱস্থাৰ অধ:পতনৰ বাবে আনক দোষ দি লাভ নাই। সকলোৱেই বুজি উঠক নিজ নিজ দায়িত্ব, সমাজ পৰিৱৰ্তন কৰাৰ দায়িত্ব। তেতিয়াহে যদি এখন সপোনৰ পৃথিৱী গঢ় লৈ উঠিব পাৰে। আহঁকচোন আমিও সংকল্প লওঁ এগৰাকী ভাল মানুহ হিচাবে জীয়াই থকাৰ। এদিন নিশ্চয় পৃথিৱীখন সুন্দৰ হৈ উঠিব! কথাটো সপোন যেন লাগিছে নিশ্চয়। কিন্তু এতিয়া পুঁৱতি নিশা!(৩ বাজি ১৫ মিনিট) আৰু পুঁৱতি নিশাৰ সপোন হেনো ফলিয়ায়!!!!