Sunday, December 5, 2010

ৰূপালী পৰ্দাত চট্টগ্রামৰ বিদ্রোহ

চট্টগ্রামৰ বিদ্রোহ। ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্রামৰ এক সুপ্ত অধ্যায়। বুৰঞ্জীৰ পাততো হয়তো এই সংগ্রামৰ বিস্তৃত বিৱৰণ খুব কমেই পোৱা যায়। আজিও হয়তো নৱপ্রজন্মক সূৰ্য সেন, কল্পনা দত্ত, প্রীতিলতা, নিৰ্মল সেন আদিৰ নাম সুধিলে ভৰিৰ আঙুলিৰে মাটি খুছৰি থাকিব। থকাৰ কাৰণো আছে কাৰণ এই অধ্যায়টিৰ আলোচনা খুব কমেই দেখা যায় ভাৰত বুৰঞ্জীত। এই বিষয়টোক লৈয়ে আশুতোষ গোৱাৰিকাৰৰ নিৰ্দেশনাত মুক্তি পাইছে 'খেলে হম জি জান চে' নামৰ কথাছবি খন। আশুতোষ গোৱাৰিকাৰৰ 'লগান' খনেই হয়তো মোৰ একমাত্র আৰু শেষ ভাল লগা ছবি আছিল। 'স্বদেশ আৰু যোধা আকবৰৰ বিষয় বস্তু ভাল আছিল যদিও, স্বদেশ খনত তথ্যচিত্রৰ ছাঁ বাৰুকৈয়ে পৰিল আনহাতে যোধা আকবৰত মানুহে মোগল সাম্রাজ্যৰ আভিজাত্য ৰূপ ৰূপালী পৰ্দাত চায়েই কটালে। নতুনত্ব একো নেদেখিলো। তাৰ পাছতে ওলোৱা গোৱাৰিকাৰৰ 'হোৱাটচ্ ইউৰ ৰাশী' খন চাই অনুভব কৰিলো বলিউদত গোৱাৰিকাৰৰ দিন উকলিচেই আৰু। কিন্তু খেলে হম জী জান চে খনেৰে যেন আশুতোষ গোৱাৰিকাৰে বলিউডত প্রত্যাৱৰ্তন কৰিলে। শিক্ষক সূৰ্য সেনৰ নেতৃত্বত এদল কিশোৰ আৰু যুৱকৰ সহযোগত চট্টগ্রামত যি বিদ্রোহৰ জুই জ্বলিছিল সেই সূৰ্য সেনক চেলুলয়ডত জীৱন্ত ৰূপ দিছে অভিষেক বচ্চনে। কিন্তু অভিষেক বচ্চনক এই ৰূপত সিমান সফল হোৱা দেখা নগ'ল। কথাছবি খনত অভিষেক বচ্চনৰ ভাবভঙ্গী দেখি তেওঁৰ পূৰ্বৰ কথাছবি গুৰু খনলৈ খুবেই মনত পৰিছিল, চেলুলয়ডৰ সূৰ্য সেনৰ প্রকাশ ভঙ্গীত গুৰু ৰ ধীৰুভাই আম্বানীৰ ছাঁ দেখা পালো। কল্পনা দত্ত ৰূপী দীপিকা পাড়ুকনক এটা নতুন ৰূপত দেখা গ'ল। অভিষেক বচ্চন আৰু দীপিকাৰ বাহিৰে অইন কোনো গ্লেমাৰ থকা অভিনেতা অভিনেত্রী নাই যদিও বাকী সকলে দুৰ্দান্ত অভিনয় কৰি কথাছবি খন জীৱন্ত কৰি তুলিছে। আশুতোষ গোৱাৰিকাৰৰ কথাছবিত এটা কথা প্রায়েই মন কৰো লেহেমীয়া মূহুৰ্ত কিছুমান। 'খেলে হম জি জান চে' ইয়াৰ পৰা সাৰি নগল। প্রথম ভাগতো ইয়াৰ প্রভাৱ বাৰুকৈয়ে পৰে। কিন্তু দ্বিতীয় ভাগত যেন চলচ্চিত্র খনে প্রাণ পাই উঠে। বিশেষকৈ কিশোৰৰ দলটোৰ দূৰ্দান্ত ৰূপে কাহিনীটো জীৱন্ত কৰি তোলে।কিশোৰ কেইজনৰ আত্মহত্যাৰ দৃশ্যটো আছিল হৃদয় বিদাৰক। আশুতোষ গোৱাৰিকাৰৰ কথাছবিত এটা কথা সদায়েই প্রশংসাযোগ্য। সেয়া হ'ল চিনেমাৰ চেট্ নিৰ্মান। সেয়া লাগিলে লাগানেই হওক, স্বদেশেই হওক অথবা যোধা আকবৰেই হওঁক খুটি নাটি মাৰি তৈয়াৰ কৰা চেট সমূহে কাহিনী একোটাক জীৱন্ত কৰি তোলাত যথেষ্ট অৰিহনা যোগায়। খেলে হম জী জান চে খনতো সেই সময়ৰ অবিভক্ত ভাৰতবৰ্ষৰ ৰূপটো যেন বাস্তব ৰূপত প্রতিফলিত হৈছে। জাভেদ আখতাৰৰ কথাৰে সজ্জিত আৰু সোহেইল সেনৰ সঙ্গীতে কথাছবি খনক এক অনন্য মাত্রা প্রদান কৰিছে। মুঠৰ ওপৰত খেলে হাম জী জান চে এখন উপভোগ্য ছবি। এজন প্রকৃত দেশপ্রেমিকৰ দেশপ্রেম আৰু মৃত্যুক আঁকোৱালি লবলৈ ভয় নকৰা এদল কিশোৰৰ বিৰল দেশপ্রেমক ৰূপালী পৰ্দাৰ জৰিয়তে উপস্থাপন কৰাত আশুতোষ গোৱাৰিকাৰ সফল হৈছে বুলিয়ে অনুভৱ হয়।

No comments: