Tuesday, November 9, 2010

জামুগুৰিহাটৰ ঐতিহ্যমণ্ডিত বাৰে চহৰীয়া ভাওনা

'শোনিতকোঁৱৰ' গজেন বৰুৱা অংকিত বাৰে চহৰীয়া ভাওনাৰ চিত্র
জামুগুৰিহাট, শোনিতপুৰ জিলাত অৱস্থিত এক ঐতিহ্যমণ্ডিত নগৰ। এই ঐতিহ্যমণ্ডিত জামুগুৰিহাটতে প্রতি চাৰি বছৰৰ অন্তৰত অনুস্থিত হয় বাৰে চহৰীয়া ভাওনা, যি প্রায় দুশ বছৰ ধৰি এই অঞ্চলৰ ঐতিহ্য বহন কৰি আহিছে। আনুমানিক ১৭৯৭-৯৮ চনৰ পৰা বৰ্তমানলৈকে জামুগুৰিহাটত এই ভাওনা অনুস্থিত হৈ আহিছে। এই ভাওনাৰ মুল বৈশিষ্ট্য হ'ল ১৪ ৰ পৰা ২১ খন বেলেগ বেলেগ খলাত একে সময়তে অনুষ্ঠিত নাট ভাওনা। পদুমৰ চকাৰ আৰ্হিত নিৰ্মিত মূলমণ্ডপৰ কেন্দ্রবিন্দুত ভাগৱত সিংহাসন প্রতিষ্ঠা কৰা হয়। এই মূলমণ্ডপক কেন্দ্র কৰিয়ে চাৰিওদিশে তৈয়াৰ কৰা ১৪ ৰ পৰা ২১ খন খলাই এক বৃত্তাকাৰ ৰূপ ধাৰণ কৰে। সিংহাসন প্রতিষ্ঠিত মণ্ডপৰ পশ্চিম দিশৰ খলা খনক মূল খলা হিচাপে গন্য কৰি বাকীবোৰ খলাৰ নাম দিয়া হয়। এই সকলো খেলাতে একে সময়তে ডবা বৰকাঁহ বাজি ভাওনা আৰম্ভ কৰা হয়। প্রতিখন খলাত গায়ন বায়ন, সূত্রধাৰ, নাট আদি ভিন ভিন। কিন্তু একে সময়তে এনে বৃহৎ মণ্ডপত একেলগে অনুষ্ঠিত এই নাট ভাওনা সুকলমে সম্পন্ন হোৱাত কোনো বাধাৰ সৃষ্টি নহয়। বাৰেচহৰীয়া ভাওনাৰ প্রসাৰ আৰু স্বীকৃতিৰ ক্ষেত্রত আগভাগ গ্রহন কৰিছিল 'শোনিতকোঁৱৰ' গজেন বৰুৱাই, যাৰ ফলত এই ব্যতিক্রমী ভাওনা মহোৎসৱে আজি অসমীয়া সংস্কৃতিৰ পথাৰখনত স্বীকৃতি লভে।

No comments: