Saturday, October 23, 2010

শ্রীময়ী অসমীৰ শীতল বুকুত উঠে উছৱৰ মধু আলোড়ন


গুৱাহাটীৰ লতাশিল খেলপথাৰৰ মুখ্য দ্বাৰ খন মন কৰিছেনে? সেই দ্বাৰ খনতে এটি গীত খোদিত হৈ আছে। গীতটি হ'ল "শ্রীময়ী অসমীৰ শীতল বুকুত উঠে উছৱৰ মধু আলোড়ন"।মোৰ শেহতীয়া অসম ভ্রমনত লতাশিল খেলপথাৰৰ দ্বাৰ খনত লিখি থোৱা এই গীতটি দেখি শিহৰিত হৈ পৰিছিলো। কাৰণ এই গীতটিক যে অসমৰ সৰ্বকালৰ এক সৰ্বশ্রেষ্ঠ গীত হিচাপেও বিবেচনা কৰা হয়। ১৯৫১ চনত লতাশিল বিহু সন্মিলনীৰ উদ্বোধনী গীত হিচাপে ৰচিত এই গীতটিৰ সৃষ্টিৰ আঁৰৰ ব্যক্তিগৰাকীয়েই আছিল - পুৰোষোত্তম দাস, যি গৰাকী আছিল অসমীয়া কলা সংস্কৃতিৰ এগৰাকী পুৰোধ্য ব্যক্তি। বৰপেটাত জন্মগ্রহন কৰা পুৰোষোত্তম দাসে ১৯৪৮ চনত শ্বিলঙত প্রতিষ্ঠা কৰা অঁনাতাৰ কেন্দ্রৰ বিষয়া হিচাপে যোগদান কৰি অঁনাতাৰ যোগে অসমীয়া গীত মাত ৰাইজৰ ওচৰলৈ লৈ যোৱাত অগ্রনী ভূমিকা গ্রহন কৰিছিল।

শ্রীময়ী অসমীৰ শীতল বুকুত উঠে উছৱৰ মধু আলোড়ন 



যি সময়ত অসমত প্রচলিত লোকসঙ্গীত সমূহক মুল ধাৰাৰ সঙ্গীতজ্ঞ সকলে হেয় জ্ঞান কৰিছিল, সেইখিনি সময়তে অসমৰ থলুৱা লোকগীত সমূহ তেখেতে প্রতিষ্ঠা কৰিছিল অসমৰ সঙ্গীতপ্রেমী ৰাইজৰ হৃদয়ত। বৰগীত, গোৱালপৰীয়া লোকগীত, ৰাভা, বড়ো আদি বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ গীত সমূহ অঁনাতাৰ কেন্দ্র যোগে প্রচাৰ কৰি অসমীয়া সঙ্গীত জগতখন চহকী কৰাত বিশেষ ভূমিকা গ্রহন কৰিছিল পুৰোষোত্তম দাসে। পুৰোষোত্তম দাসে সঙ্গীত পৰিচালনা কৰা চলচ্চিত্র তিনিখন আছিল বদন বৰফুকন(১৯৪৭), পাৰঘাট(১৯৪৯) আৰু নিমিলা অঙ্ক(১৯৫৫)।পুৰোষোত্তম দাসৰ অসমৰ কলা সংস্কৃতিৰ পথাৰ খনত যি অৱদান সেয়া সঁচাকৈয়ে সদা স্মৰণীয়।



No comments: