Friday, October 8, 2010

জ্যোতি সংগীত আৰু বিষ্ণু ৰাভা গীত

অসমীয়া সংগীত জগতত জ্যোতি সংগীত আৰু বিষ্ণু ৰাভা গীতৰ যি অতুলনীয় অৱদান, সেয়া হয়তো যুগ যুগ ধৰি চিৰস্মৰণীয় হৈ থাকিব আধুনিক অসমীয়া সংগীতৰ বাটকটীয়া এই গীতসমূহত সুৰ, তাল,কথাৰ যি অপূৰ্ব সমন্বয়, সেই সমন্বয়ৰ অভাৱ বহুক্ষেত্রত বৰ্তমানৰ সঙ্গীত ক্ষেত্র খনত দেখা পোৱা যায় কিন্তু আমি এই অতুলনীয় সৃষ্টি সমূহৰ বহুল প্রচাৰৰ ক্ষেত্রত কিমান সচেতন? বহুক্ষেত্রত দেখা পোৱা যায় জ্যোতি সঙ্গীত, বিষ্ণু ৰাভা গীত বুলিলে কেইটামান নিৰ্দিষ্ট গীত হে সকলোৰে মাজত বেচিকৈ পৰিচিত জ্যোতি সঙ্গীত বুলিলে ‘গছে গছে পাতি দিলে’ গীতটি যিমান প্রচলিত, তাতকৈ হয়তো ‘সোণৰ পালেঙতে’ গীতটি বহুতে চিনিয়েই নাপায় ঠিক সেইদৰে 'বিলতে হালিছে' গীতটি বিষ্ণু ৰাভা গীত হিচাবে যিমান জনপ্রিয়, 'ফুল কুঁৱৰীৰ' গীতটি হয়তো সিমান জনপ্রিয় নহয়।অথচ আটাইবোৰ গীতেই সুমধুৰ আৰু হয়তো বহুতো কিছুমান গীত আছে যিবোৰ আমাৰ এতিয়াও অগোচৰেই আছে সেইবাবে জ্যোতি সঙ্গীত, বিষ্ণু ৰাভা গীতৰ এক বহুল প্রচাৰৰ প্রয়োজন আহি পৰিছে বছৰি বছৰি ৰাভা দিৱস, শিল্পী দিৱস পাতি থাকিলে লাভ নাই, যদিহে আমি তেখেতসকলৰ অপূৰ্ব সৃষ্টি সমুহ প্রসাৰৰ ব্যৱস্থা হাতত নলওঁ যিবোৰ গীত এতিয়াও কথাৰ মাজতেই সীমাবদ্ধ হৈ আছে, সেইবোৰ গীত জ্যোতি-বিষ্ণু ৰাভা গীতৰ গৱেষক তথা বিশিষ্ট শিল্পী সকলৰ হতুৱাই সুৰ দি গীতৰ ৰূপ দিয়াটো প্রয়োজন হৈ পৰিছে।

ফুল কুঁৱৰীৰ ৰস চুমি লৈ (
বিষ্ণু ৰাভা গীত)



সোণৰ পালেঙতে (জ্যোতি সংগীত)


No comments: