Tuesday, September 7, 2010

বিহুগীত আৰু হিন্দী গীত অন্তৰ্ভূক্ত হোৱা প্রথমখন অসমীয়া চিনেমা


                                    অ' মোৰে দেহিটি ঐ
অ' মোৰে চেনাইটি ঐ
চকু জুৰণীয়া ৰোৱা কুমলীয়া
কাইলৈ মেলিবি ঠোক

এইটোৱেই আছিল বিহুগীত, যি পোনপ্রথম বাৰৰ বাবে অন্তৰ্ভুক্ত হৈছিল অসমীয়া চলচ্চিত্রত।চলচ্চিত্র খনৰ নাম আছিল নিপ বৰুৱা পৰিচালিত 'স্স্মৃতিৰ পৰশ' ।বিহুগীতটিত কণ্ঠদান কৰিছিল, গুনদা দাস, ৰমেন বৰুৱা, ননী কাকতি, বিভা বৰুৱা আৰু গিৰীণ বৰুৱাই। ১৯৫৬ চনৰ ৬ এপ্রিল তাৰিখে মুক্তিলাভ কৰা 'স্স্মৃতিৰ পৰশ'ৰ অভিনয় শিল্পী সকল আছিল বিমলা বৰুৱা, নিভা বৰুৱা, ব্রজেন বৰুৱা, নিপ বৰুৱা, গিৰীণ বৰুৱা, তৰুণ নাথ আদি। সঙ্গীত আছিল ব্রজেন বৰুৱাৰ।'বৰুৱা আৰ্ট প্রডাকচন'ৰ বেনাৰত নিৰ্মিত 'স্মৃতিৰ পৰশ' আন এটা ক্ষেত্রতো প্রথম খন অসমীয়া চিনেমা হিচাপে পৰিচিত। সেইটো হ'ল - পোন প্রথম বাৰৰ বাবে অসমীয়া চলচ্চিত্রত হিন্দী গীতৰ অন্তৰ্ভূক্তি। কলিকতাৰ বিখ্যাত কণ্ঠশিল্পী শ্যামল মিত্র আৰু আল্পনা বন্দোপাধ্যায়ৰ কণ্ঠৰ গীত দু্টি আছিল ক্রমে চিনেমা খনৰ নাম আছিল নিপ বৰুৱা পৰিচালিত 'স্মৃতিৰ পৰশ''হে চলক পড়ী চান্দনী, ইক বহক ৰহী ৰাগনী' আৰু 'কিচিকী য়াদ মে যাতি চলী য়ে জিন্দগী অপনী'। ইয়াৰে প্রথম গীতটি ৰচিছিল বীৰেন দত্তই আৰু দ্বিতীয় গীতটি লিখি উলিয়াইছিল এম গৌতমে।

No comments: