Sunday, August 8, 2010

দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে এটা দিন

৮.৮.২০১০। এই দিনটো হয়তো এটা উল্লেখযোগ্য দিন হিচাবে চিহ্নিত হৈ ৰ'ব অসমত। ইন্টাৰনেটৰ যোগেদিও যে সাধাৰণ জনতাৰ মাজত সজাগতা আনিব পাৰি তাৰেই এক জলন্ত উদাহৰণ আজিৰ দিনটো। 'ফেচবুক'ৰ জৰিয়তে অসমীয়া যুৱ প্রজন্মৰ মাজত দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে যি সজাগতা এটা আজিৰ দিনটোত দেখা গ'ল সি সঁচাকৈয়ে স্মৰণীয়। নাছিল কোনো ৰাজনৈতিক নেতা, পালিনেতা, নাছিল কোনো সংগঠন-গোটৰ নেতা, নাছিল কোনো সংগঠনৰ সমৰ্থন। অসমখনক ভাল পোৱা কেইমুঠি মান নতুন প্রজন্মৰ ডেকা গাভৰুৰ প্রচেষ্টাত আজি নতুন দিল্লী, বাংগালুৰুকে ধৰি অসমৰ কেইবা ঠাইতো সাধাৰণ জনতাৰ দুৰ্নীতিৰ যি প্রতিবাদ দেখা গ'ল সেয়া সঁচাকৈয়ে স্মৰণীয়। আজি আমি অসমৰ জনসাধাৰণ দুৰ্নীতিৰ লগত ইমান সহজেই মিলি গৈছে যে এতিয়া যেন 'এহ, এইবোৰ কেতিয়াও শেষ নহয়, চলিয়েই থাকিব' এনে এটা ভাৱ সকলোৰে মনত সোমাই পৰিছে। এই অসম মুলকতে কাৰোবাৰ ঘৰৰ পৰা ১৩ কোটি টকা পৰ্য্যন্ত ওলাব পাৰে, যিটো সপোনৰো অগোচৰ। এই খন অসম মুলকতে (এক কথাত গোটেই ভাৰততে) ১০০ টকাৰ পৰা ১০০০ টকা নিদিলে ফাইল এটা লৰচৰ নহয়। সকলোতে যেন আমি অভ্যস্ত। চলি আছে, চলি থাকিবলৈ দে! কিন্তু কিমান দিন? হয়তো আমি নিজে এটা ভাল জীৱন যাপন কৰি আছো, দুবেলা দুমুঠি খাই থাকিব পাৰিছো(যিটোৰ কাৰণে আমি দুৰ্নীতিৰ লগত অভ্যস্ত হৈ গৈছো)। কিন্তু আমি এবাৰ হলেও ভাবি চাইছোনে, দৰিদ্র পৰিয়ালৰ সেই খাটি খোৱা লোকসকলৰ কথা? এই দগাবাজ ৰাজনৈতিক নেতা পালিনেতা বোৰে তেওঁলোকৰ মুখৰ ভাত কাঢ়িয়েই সম্পত্তিৰ পাহাৰ গঢ়া নাইনে? উন্নয়নৰ বাবে অহা পইচা নেতা-ঠিকাদাৰে ভাগ কৰি খাই থয়। উন্নয়ন হ'ব ক'ত? আৰু আমি চিঞঁৰো, কেন্দ্রই আমাক 'মাহী আই'ৰ দৃষ্টিৰে চায়। ধিক! দুৰ্নীতিগ্রস্ত ৰাজনৈতিক নেতাৰ পৰিয়াল এটাই হওঁক, অথবা কোনোবা ভ্ৰষ্ট বিষয়া ঠিকাদাৰৰ পৰিয়ালেই হওঁক, তেওঁলোকৰ পৰিয়াল এটা চলিবলৈ মাহে কিমান টকাৰ প্রয়োজন হয়? ৩০,০০০-৪০,০০০ টকা বা তাতকৈ অলপ হলেও বেছি? কিয় তেওঁলোকে সেইখিনিৰেও চলিব নোৱাৰে নেকি, চৰকাৰী সুবিধা বোৰ মিলাই। কিন্তু সাধাৰণ লোকৰ টকা খিনিত চকু কিয় এই ডকাইত বোৰৰ। আমাৰ গাতো দোষ, চকু মুদা কুলি হৈ চাই থাকো। 'খাইছে, খাবই' এই মন্ত্র জাপ কৰি বহি থাকো। মাত নামাতে কোনেও। আজি ফেচবুকত বহুতো প্রফাইল ফটো ক'লা কৰি দিয়া হৈছে, দুৰ্নীতিৰ প্রতিবাদত।কিন্তু তাৰ মাজতে বহুতে প্রশ্ন কৰিছে "কি হ'ব ক'লা কৰিলে?", "কি হ'ব মম জ্বলাই?"। একো নহয়, আজি ক'লা কৰিলে কাইলৈ দুৰ্নীতি নাইকিয়া হৈ নাযায়। কিন্তু তেওঁলোকে এবাৰ হ'লেও ভাবি চাইচেনে যে, এটা সাধাৰণ চচিয়েল নেটৱৰ্কিং চাইটৰ যোগেদি যে আজি এনেকুৱা এটা প্রতিবাদ হব পাৰে, যাৰ নিজৰ কোনো পৰিচয় নাই। এটাই মাঁথো পৰিচয় 'দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে সাধাৰণ নাগৰিক'। কোনোবাই দেখিছেনে আজিলৈকে এনে এটা প্রতিবাদ য'ত মানুহ স্বতঃস্ফুৰ্ত ভাবে ওলাই আহিছে ভাগ লবলৈ, কোনো সংগঠনৰ অবিহনেই। 'ফিৰিঙতিৰ পৰাই খাণ্ডৱ দাহ হয়'। আজি কেইজনমান লোকৰ যোগেদি দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে ফিৰিঙতি জ্বলিছে, কিছুবছৰ পাছত হয়তো এই ফিৰিঙতিৰেই যোগেদিয়েই 'দুৰ্নীতি' দাহ হ'ব, কাৰণ মই আশাবাদী। আজিৰ প্রতিবাদটোয়ে যেন 'দুৰ্নীতি'ৰ 'দূৰ' আখৰকেইটা কিছু হলেও মছি পেলালে।

ফটোঃ
দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে গুৱহাটীৰ দীঘলীপুখুৰী পাৰত প্রতিবাদ ৮.৮.২০১০ (দীপাঙ্কৰ বৰাৰ সৌজন্যত)

No comments: