Saturday, August 7, 2010

কালমাডীৰ কলিযুগৰ কমনৱেলথ

এখন দেশ য'ত অলিম্পিকত এটা মাত্র সোণৰ মেডেল পালে গোটেই দেশতে উৎসৱৰ আয়োজন কৰা হয়, সেইখন দেশতে আয়োজিত হবলৈ ওলাইছে খেলৰ মহাসমৰ। ৭২ খন ৰাষ্ট্রৰ অংশগ্রহণকাৰীয়ে ভাগ লবলগীয়া এই মহাসমৰ আৰম্ভ হ'ব অহা অক্টোবৰ মাহত। ২০০৩ চনতে কানাডাৰ হেমিল্টনক হৰুৱাই দিল্লীয়ে কাঢ়ি আনিছিল ২০১০ কমনৱেলথ গেম আয়োজকৰ খিতাপ। কিন্তু আজি এই খেলকে লৈ দেশবাসী দোধোৰ মোধোৰত পৰিছে। সঁচাকৈয়ে সময়মতে হ'বনে খেল! কাৰণ এতিয়াও বহু প্রস্তুতি বাকী। কিন্তু এইখিনিতে এটা প্রশ্ন উদয় হয়। ভাৰতৰ দৰে এখন দেশত কমনৱেলথৰ দৰে ইমান খৰছী গেমৰ আয়োজন প্রাসঙ্গিক নে? হয়, আমি হয়তো আনৰ আগত গৌৰৱ কৰিব পাৰো, আমিও এনে ধৰণৰ বৃহৎ গেম আয়োজন কৰাৰ ক্ষমতা ৰাখিব পাৰো। কিন্তু কথাবোৰ চালিজাৰি চালে ভাৰতৰ ক্রীড়া ব্যৱস্থাৰ ফোপোলা স্বৰূপ টো দুখ লগাকৈ ওলাই পৰে। ভাৰতত ক্রীড়া বুলি কলে একমাত্র ক্রিকেটকে বুজা যায়। কিন্তু আনবোৰ খেলেও সমানে সন্মান পাইনে? বাকীবোৰ খেলত খেলুৱৈৰ পুতৌজনক প্রদৰ্শনৰ বাবে দায়ী কোন? আমাৰ ক্রীড়া প্রশাসক সকলেই নহয় নে? খেলৰ 'খ' টোও নজনা কিছুমান ৰাজনীতিবিদ আজি বছৰ বছৰ হৈ আছে ক্রীড়া সংগঠনবোৰৰ প্রশাসক। এই সংগঠন বোৰ ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে নিজৰ পৈত্রিক সম্পত্তিৰ দৰেই। 'ভাৰতীয় অলিম্পিক সংঘ'ৰ সুৰেশ কালমাডীৰ কথাকেই ধৰক। আজি পোন্ধৰ বছৰ ধৰি একেটা সংগঠনৰ মুৰব্বী। বাকীবোৰৰ কথা নকলোৱেইবা। এই সকল তথাকথিত ক্রীড়া সংগঠক প্রকৃততে ভাৰতত ক্রীড়াৰ উন্নতিৰ বাবে কিমান সচেতন? দুৰ্নীতি ভ্রষ্টাচাৰেৰে সংগঠনবোৰ লুটিপুটি খোৱা এই সকলৰ হাতত আমাৰ ক্রীড়াৰ ভৱিষ্যত কিমান সুৰক্ষিত?এইসকল লোকেই পাতিবলৈ ওলাইছে প্রায় ৪০,০০০ কোটি টকীয়া কমনৱেলথ গেমচ্। আৰ্থিক কেলেংকাৰীৰে ভাৰাক্রান্ত কমনৱেলথ গেম যেন এই সকল ভণ্ড নেতা, পালিনেতা, ক্রীড়া সংগঠক সমূহে লুটি পুটি খাবলৈকে আয়োজন কৰিছে।দেশৰ মান মৰ্য্যাদা, ক্রীড়াৰ বিকাশ এইবোৰ যেন তেওঁলোকৰ চিন্তাৰ পৰিসৰৰ বাহিৰত।সেই ৪০,০০০ কোটিৰে যদি ভাৰতীয় ক্রীড়াৰ আন্তঃগাঁঠনি টোকে উন্নত কৰিব পৰা গ'লহেঁতেন তেন্তে হয়তো ভাৰতে দহ বছৰ পাছত অলিম্পিক আয়োজন কৰিব পৰা ক্ষমতা ৰাখিলেহতেন। অৱশ্যে তাৰ বাবে এই ভ্রষ্ট প্রশাসক বোৰক আতঁৰোৱাতো দৰকাৰী হৈ পৰিলহেঁতেন। কিন্তু ভাৰতবাসীৰ কষ্টোপাৰ্জিত ধনৰ ব্যাপক অপব্যয়েৰে কমনৱেলথ গেম আয়োজন কৰাৰ যুক্তি দেখা নাই।

No comments: