Thursday, August 5, 2010

বৃন্দাবনী বস্ত্র : গুৰুজনাৰ জীৱনৰ শেষৰটো মহৎ কৰ্ম


মহাপুৰুষ শংকৰদেৱৰ অসমৰ জাতীয় জীৱনলৈ যি অৱদান সেয়া হয়তো অসম আৰু অসমীয়া থাকে মানে স্মৰণ কৰা হ'ব। অঙ্কীয়া নাট ভাওনাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বৰগীত, সত্রীয়া গীত মাতলৈকে তেখেতৰ কৰ্মৰাজিৰ যি এক বিশাল পৰিসৰ সেয়া চিৰস্মৰণীয় তেখেতৰ এই মহৎ কৰ্মৰাজি বোৰৰ ভিতৰতে আছিল এক অনুপম তথা অভিনৱ সৃষ্টি - বৃন্দাবনী বস্ত্র ভগৱান শ্রীকৃষ্ণৰ জীৱন গাঁথা এখন কাপোৰত চিত্র হিচাপে অঙ্কিত কৰাটো কিমান দুৰূহ হ'ব পাৰে? কিন্তু এই দুৰূহ কামটোকে সম্ভৱ কৰি তুলিছিল গুৰুজনাই কোচৰজা মহাৰাজ নৰনাৰায়ন আৰু শুক্লধ্বজ (চিলাৰায়)ৰ অনুৰোধ মৰ্মে গুৰুজনাই এই বিশাল কাম আৰম্ভ কৰিবলৈ বৰপেটাৰ পাটবাউসীত বাহৰ পাতিছিলপাটবাউসীৰ ওচৰতে থকা তাঁতীকুছিত বৃন্দাবনী বস্ত্রৰ কাম আৰম্ভ হয় মুখ্য শিপিনীৰ ভাৰ দিয়া হয় গোপাল নামৰ এজন ব্যক্তিক, যি পাছলৈ মথুৰা দাস বুঢ়া আতা হিচাপে প্রখ্যাত হৈ পৰে তেখেতৰ নেতৃত্বতে এক বৃহৎ সংখ্যক শিপিনীয়ে কাম আৰম্ভ কৰে বৃন্দাবনী বস্ত্রত মুখ্যতঃ ৰঙা, বগা, ক'লা, হালধীয়া, সেউজীয়া আৰু দুই এবিধ মিশ্রিত ৰঙৰ সূতা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, যিবোৰ যোগান ধৰিছিল চিলাৰায়ে শ্রীকৃষ্ণৰ জন্মৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বৃন্দাৱনৰ লীলালৈকে অঙ্কিত হোৱা এই বস্ত্রত বৰ্ণনাসমূহো সূতাৰেই শিপিনীয়ে তুলি ধৰিছিলগুৰুজনাই নিজেই সদায় তাঁতীকুছি গৈ এই বিশাল কামৰ তদাৰক কৰিছিল দৈনিক চাৰি ইঞ্চিকৈ আগবাঢ়িছিল বয়নৰ কাম আৰু অৱশেষত সম্পুৰ্ণ এবছৰৰ মূৰত তৈয়াৰ হৈ উঠিছিল বৃন্দাবনী বস্ত্র দীঘলে প্রায় ১৮০ ফুট আৰু বহলে প্রায় ৯০ ফুট আকাৰৰ এই বস্ত্র খন ডাঙিবলৈ, বান্ধিবলৈ আৰু মুকলি কৰিবলৈ প্রয়োজন হৈছিল একেলগে ৬০ জন লোকৰ এই বস্ত্র খন নাওত কঢ়িয়াই গুৰুজনাই চিলাৰায়ৰ হাতত অৰ্পণ কৰিছিলবৃন্দাবনী বস্ত্রৰ কাম সমাপ্ত হোৱাৰ কিছুদিন পাছতে গুৰুজনা স্বৰ্গগামী হয় এই বস্ত্র বহুদিনলৈ কোচবিহাৰৰ মধুপুৰ সত্রত থাকে কিন্তু তাৰ পাছত অন্তৰ্ধান হয় কোনেও নাজানিলে বস্ত্রখন ক'ত হেৰালপাছত লণ্ডনৰ Victoria & Albert সংগ্রহালয়ে এই বস্ত্রখন তিব্বতৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰে বৰ্তমান এই বস্ত্রখনৰ সম্পুৰ্ণ ৰূপটো নাইকিন্তু এটা অংশ লণ্ডনৰ Victoria & Albert সংগ্রহালয়ত সংৰক্ষিত হৈ আছে আৰু আন কিছুমান অংশ পেৰিচ, আমেৰিকা যুক্ত্রৰাষ্ট্র আদিৰ সংগ্রহালয়ত সংৰক্ষিত হৈ আছে


ছবিতঃ ১.Victoria & Albert সংগ্রহালয়ত সংৰক্ষিত হৈ থকা বৃন্দাবনী বস্ত্রৰ এটা অংশ (ওপৰৰ খন, উৎস: গুগল)
২.Victoria & Albert সংগ্রহালয়ৰ বিষয়া Rosemary Crill -য়ে এই লেখকলৈ বৃন্দাবনী বস্ত্রৰ বিষয়ে জনাই প্রেৰণ কৰা ই-মেইল খন (তলৰখন)

No comments: