Wednesday, August 4, 2010

অসমৰ জাতীয় জীৱনত চাং

চাং বুলিলে সাধাৰণতে প্রয়োজনীয় বস্তুবোৰ ওপৰত তুলি থবলৈ কাঠ অথবা বাঁহেৰে সজা যতন বিধকে বুজো। অসমীয়া সমাজ জীৱনত এই চাং শব্দটোৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। বাৰীত লাও, জিকা, ভোল আদি পাচলিৰ খেতি কৰিবলৈ যি বাঁহৰ হেদালি দিয়া হয় তাকো চাঙেই বোলা হয়। আনহাতে চাং ঘৰ সাজি বসবাস কৰা কাৰ্য্য বৰ্তমানেও কিছুমান জনজাতীয় লোকৰ মাজত প্রচলিত। চাঙৰ বিভিন্ন ভাগবোৰ তলত বৰ্ণনা কৰা হ'ল-

১. ধোৱা চাং - সাধাৰণতে আখল ঘৰত জুহালৰ ওপৰ ভাগত প্রয়োজনীয় বস্তু থবৰ বাবে ধোৱা চাং ব্যবহাৰ কৰা হয়। এনেধৰণে বস্তু থলে পোক পৰুৱাৰ পৰা বচাই ৰাখিব পাৰি আৰু বস্তু সেমেকি নাযায় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

২. পানী চাং - এই চাং খন সজোৱা হয় আখলঘৰত পানীৰ কলহ ৰাখিবলৈ।

৩. হেদালি চাং - ঘৰৰ সৰু সুৰা বস্তুবোৰ তুলি থবলৈ এই চাং খন ব্যবহাৰ কৰা হয়।

৪. হদলা চাং - ভঁৰালৰ ভিতৰত ধান থোৱা চাং খনক হদলা চাং বোলা হয়।

৫. বৰ চাং - বৰঘৰৰ ভিতৰত ওখকৈ শুবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা চাং খনেই হৈছে বৰ চাং।

৬. ডেকা চাং - গাঁৱৰ অবিবাহিত ডেকাসকলে গাওঁ পহৰা দিবলৈ ওখকৈ সাজি লোওা চাং খনকেই ডেকা চাং বোলা হয়। বিভিন্ন জনজাতিৰ লোকসকলৰ মাজত ডেকা চাং আজিও প্রচলিত, য'ত মহিলাৰ প্রৱেশ নিষেধ।

৭. গাভৰু চাং - জনজাতীয় অবিবাহিতা গাভৰু সকলৰ আড্ডা দিয়া স্থলী, য'ত পুৰুষৰ প্রৱেশ নিষেধ।

উজনি অসমৰ ফালে চাঙক মচা, পাভটি আদি নামেৰে আৰু নামনি অসমত বচাং নামেৰেও জনা যায়। চাঙৰ লগত জড়িত কেইটামান খণ্ডবাক্য হ'ল - আকাশত চাং পতা কথা (সজাই মেলি মিছা কথা কোৱা), ধোৱা চাঙত তুলি থোৱা (কোনো এটা বস্তু বহুদিন ব্যবহাৰ নকৰাকৈ পেলাই থোৱাৰ ক্ষেত্রত ব্যবহৃত) ইত্যাদি।

No comments: