Friday, July 23, 2010

গাঁৱৰে জীয়ৰী সপোন সুন্দৰীঃ ইভা আচাও



"গাঁৱৰে জীয়ৰী, সপোন সুন্দৰী,
গাঁৱতে সৰগ ৰচো মই
মাটিতে সৰগ ৰচো মই
দেৱতাই ৰ লাগি চায়।"

হয় ,সঁচাকৈয়ে যেন দেৱতাই ৰ লাগি চোৱা চেহেৰাই আছিল তেখেতৰ, লগতে আছিল প্রতিভাৰ অফুৰন্ত সমাহাৰ। সেয়া আন কোনো নাছিল, আছিল অসমৰ এগৰাকী মোহময়ী অভিনেত্রী ,ইভা আচাও। যি গৰাকী নাৰীৰ কথা আজি প্রায় পাহৰণিৰ গৰ্ভত। ১৯৫৪ চনত 'পিয়লি ফুকন' চলচ্চিত্রৰ যোগেদি মাত্র চৈধ্য বছৰ বয়সতে অসমীয়া চলচ্চিত্র জগতত ভৰি দিয়া ইভা আচাওৰ জন্ম হৈছিল ১৯৪০ চনৰ ১০ এপ্রিল তাৰিখে। পিতৃ আছিল চীনা মুলৰ আৰু মাতৃ আছিল অসমীয়া। পিতৃৰ প্রৱল বাধা সত্ত্বেও একমাত্র নটসুৰ্য্য ফনী শৰ্মা আৰু ভাতৃ হিল্টন আচাওৰ চেষ্টা আৰু নিজৰ প্রবল হেঁপাহৰ জোৰতে 'পিয়লি ফুকন'ত অভিনয় কৰিবলৈ ঢাপলি মেলে কলিকতালৈ।তাৰ পাছতে ১৯৫৬ চনত ডঃ ভুপেন হাজৰিকাৰ 'এৰাবাটৰ সুৰ'ৰ যোগেদি প্রভূত জনপ্রিয়তা অৰ্জন কৰে ইভা আচাওয়ে। সেয়াই যেন আৰম্ভণি। তাৰ পাছতে শকুন্তলা, লাচিত বৰফুকন, কেঁচাসোণ, মনিৰাম দেৱান, ভাইটি, মমতা, নৰকাসুৰ, প্রতিধ্বনি আদি অলেখ ছবিত অভিনয় কৰি সেই সময়ৰ এগৰাকী অপ্রতিদ্বন্দী নায়িকাত পৰিণত হয়।কেৱল অসমতে নহয় বিদেশৰ তথা বলিউদৰ চলচ্চিত্রতো অভিনয়ৰ সুযোগ পাইছিল ইভা আচাওয়ে। বাংলাদেশৰ প্রখ্যাত চলচ্চিত্র পৰিচালক এ যে কাৰদাৰৰ 'অফ হিউমেন হেপিনেচ্' নামৰ এখন চলচ্চিত্রটো অভিনয় কৰিছিল ইভা আচাওয়ে। কিন্তু ইভা আচাওৰ আজীৱন আক্ষেপ থাকি গৈছিল বিমল ৰায়ৰ 'সুজাতা' চলচ্চিত্রত অভিনয় কৰিব নোৱাৰা কথাটোৱে। হয়তো আমি নুতনৰ ঠাইত দেখা পালো হয় ইভা আচাওক। কিন্তু ব্যক্তিগত সমস্যাৰ বাবে ইভা আচাওয়ে এই সুযোগ গ্রহন কৰিব নোৱাৰিলে। অসমৰ নাট্য জগতৰ লগতো ওতঃপ্রোতঃ ভাৱে জড়িত আছিল এইগৰাকী অভিনেত্রী, ভাৰতীয় গণনাট্য সঙ্ঘৰ নিবেদিত বহুতো নাটকত অভিনয়ো কৰিছিল। ১৯৮৮ চনৰ ১৪ জুন তাৰিখে মাত্র ৪৮ বছৰ বয়সতে ইহলীলা সম্বৰণ কৰা এইগৰাকী সাহসী অভিনেত্রীয়ে অসমীয়া চলচ্চিত্র জগতলৈ সেই তাহানিৰ দিনতে যিখিনি অৱদান আগবঢ়াই গ'ল সি সঁচাকৈয়ে অতুলনীয়।
গাঁৱৰে জীয়ৰী, সপোন সুন্দৰী (কথাছবি: পিয়লি ফুকন)

No comments: