Tuesday, June 29, 2010

অসমীয়া গীতত নাৰী জীৱনৰ প্রতিচ্ছবি

অসমীয়া সংগীত জগতত নাৰীৰ জীনক লৈ বিভিন্ন সময়ত গীতিকা সকলে গীত চনা কৰি আহিছেনাৰী জী দুখ দুৰ্দশা হতাশা আনন্দ ইত্যাদিৰে ৰা এই গীত সমুহে শ্রোতা হৃদয় জয় কৰি আহিছেনাৰীবাদী গীতিকা হিচাপে প্রথমেই নাম লব লাগিব ডঃ নিৰ্মল প্রভা বদলৈতেখেত 'সন্ধিয়া আকাশত বগলী ৰে' (তুলিকা সেনাপতি কণ্ঠত) গীতটিয়েই হওঁক অথবা সোণ খাৰু নালাগে মোক (দিপালী বৰঠাকুৰৰ কণ্ঠত) গীতটিয়েই হওঁক দুয়োটা গীততেই প্রকাশ পাইছে নতুন ঘ এখনত সোমোৱাৰ পাছত বা সোমোৱাৰ আগে আগে এগৰাকী নাৰীৰ মন অনুভ বোঠিক সেইদৰে আন এগৰাকী স্বনামধন্য গীতিকা শিল্পী ৰূদ্র বৰুৱাৰ গীতটো নাৰী জী হা-হুমুনিয়াহবোৰ সবল ৰূপত উত্থাপিত হৈছে'ৰালৈ সোন নাচাবি তই, ৰা পাব লাজ', 'হয়েৰা জেতুকী বাই', 'তাঁ দোৰেপতি চলাই ঘনেপতি' আদি গীতত প্রকাশ পাইছে সহজ সল গ্রাম্য নাৰী জীৰ বাস্তৱ প্রতিচ্ছবিবোৰ আন এগৰাকী জনপ্রিয় গায়িকা বিউটি শৰ্মা বৰুৱাৰ যেন প্রতিটো গীততেই সোমাই আছে নাৰী জী ডুখৰীয়া ছবিবোৰ 'মাহ হালধিৰে নোৱালে ধোৱালে', 'টোপ টোপ ভাতলি', কোন ৰূপহী, 'বেছিদিন লগতে নাথাকো' আদি গীতবোৰে যেন নাৰী জী বিভিন্ন অনুভ বোকে ব্যক্ত কৰেঠিক সেইদৰে আন কিছুমান গীত যেনে 'গাঁৱৰে জীয়ৰী সপোন সুন্দৰী'(কথা, সংগীতঃ ডঃ ভুপেন হাজৰিকা, শিল্পীঃ গুনদা কৌ), 'অ' মালতী কথা এটি কওঁ, শুনা কান পাতি, মো হেনো বিয়া এই বহাগতে'(কথা, সংগীতঃ ডঃ ভুপেন হাজৰিকা, শিল্পীঃ ঊষা মঙ্গেশকা), ‘ডিঙিৰ সাতেসৰী, পাতে মেজাংকৰি'(কথাঃ লীলা গগৈ, সংগীতঃ মুকুল বৰুৱা, শিল্পীঃ মৃদুলা দাস), ‘হিমলা ওণি মাজেৰে (কথাঃ নকান্ত বৰুৱা, শিল্পীঃ বীৰেন্দ্রনাথ দত্ত), ‘মনে কুটেকুটায় দেহা মেমায়(কথাঃ কীৰ্তিকমল ভূঞা, শিল্পীঃ অনিমা চৌধুৰী), ‘মোৰে' সখী মইনামতী(শিল্পীঃ পাবীন চুলতানা), ‘এই বিহুৰেৰুকা নিশা(শিল্পীঃ ডলী ঘোষ) আদি অলেখ গীতত অঙ্কিত হৈছে নাৰী জী দুখ, হতাশা, আনন্দ, লাজ আদি বিভিন্ন অনুভুতিবোৰৰ এক বৰ্ণময় কলাজ


হিমলা ওণি মাজেৰে (কথাঃ নকান্ত বৰুৱা, শিল্পীঃ বীৰেন্দ্রনাথ দত্ত)


No comments: